Czytasz dzięki

Warszawskie śmieci do poprawki

  • Anna Pronińska
opublikowano: 05-06-2013, 00:00

Miasto musi gruntownie zmienić specyfikację przetargową. Skarżące firmy triumfują.

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) nakazała Warszawie poprawić specyfikację przetargową. I to gruntownie.

— Wszystkie cztery odwołania zostały uwzględnione. Nakazano zamawiającemu modyfikację specyfikacji zamówienia — mówi Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka KIO. Prywatne firmy zarzucały zamawiającemu uprzywilejowanie w przetargu samorządowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO).

— KIO przyznała skarżącym rację. Gdyby było inaczej, to by znaczyło, że tylko MPO mogłoby startować w przetargu [wymóg dysponowania miejscami na składowiska — red.]. Była to próba stworzenia monopolu. Nie taka była intencja pomysłodawców ustawy o czystości i porządku w gminach — mówi Jean–Michel Kaleta, prezes Sita Polska.

— Jesteśmy zadowoleni z orzeczenia. Przeforsowaliśmy najważniejsze sprawy. Chodziło o określenie maksymalnej ilości odpadów do odbioru oraz kwestię proporcjonalności kar i win. Poza tym KIO nakazała, by w ocenie ofert uwzględniano hierarchię postępowania z odpadami. Chodzi o to, by firmy odzyskujące odpady dostały więcej punktów niż te, które śmieci jedynie składują — mówi Monika Byśkiniewicz, współwłaścicielka firmy Byś.

Według Dariusza Matlaka, prezesa Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, warunki przetargu nie mogły się ostać w tej wersji.

— Nowy system zakłada premiowanie firm, które inwestowały przez lata w instalacje przetwarzania odpadów, a nie te, co składowały odpady. W tym przetargu inwestujące firmy zostałyby wykluczone i groziło im bankructwo — mówi Dariusz Matlak.

Podkreśla, że Warszawa (i wiele innych miast) przespała terminy wdrożenia nowego systemu i powinna poszukać planu B. Na razie nie wiadomo, czy przetarg będzie unieważniony, czy jego warunki zostaną poprawione. Miasto poda dziś szczegóły na konferencji prasowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane