Warta: inwestorzy dokupują walory

Ewa Bednarz
opublikowano: 07-04-2000, 00:00

Warta: inwestorzy dokupują walory

Warta debiutowała na GPW w 1996 roku. Rynek wycenił wówczas jej akcje na 70 zł. Dzisiaj papiery te są warte ponad 170 proc. więcej. Tylko w tym roku, ich cena wzrosła prawie o 60 proc.

MIMO realtywnie wysokiej wyceny rynkowej Warty, jej wyniki finansowe nie są rewelacyjne. Spółka wypracowała wprawdzie w 1999 roku blisko 75,6 mln zł zysku netto, czyli o 70,8 proc. więcej niż w roku poprzednim, ale zawdzięcza to przede wszystkim wysokiej rentowności lokat, osiągniętej dzięki sprzedaży udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej. Wyprzedaż inwestycji jest kontynuowana również w tym roku. Na początku marca towarzystwo sprzedało swojej spółce zależnej — Warcie Investment — 6,5 tys. akcji ComputerLandu i 3,5 tys. papierów Żywca. W ciągu ostatnich 12 miesięcy łączna wartość wszystkich transakcji pomiędzy tymi spółkami wyniosła prawie 3,5 mln zł.

SYSTEMATYCZNIE pogarsza się natomiast wynik techniczny towarzystwa. Od 1995 roku ma on ciągle wartość ujemną. Powodem tego jest wzrost kosztów działalności i rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe pokazują dobre wyniki lub tworzą rezerwy techniczne, które pozwolą na zabezpieczenie ryzyka ubezpieczeniowego w następnych latach. Warta wybrała tę drugą drogę. Ale spółka w dalszym ciągu ponosi straty na ubezpieczeniach komunikacyjnych, które charakteryzują się wysoką szkodowością.

WARTA chce umocnić swoją, i tak wysoką pozycję wśród ubezpieczycieli, poprzez rozbudowanie grupy, która na razie nie jest zbyt silna. Zwiększa więc swoje zaangażowanie kapitałowe w spółki zależne. W połowie marca 2000 r. zawarła z Polską Agencją Rozwoju Turystyki umowę kupna 1999 udziałów w Warcie-Tourism za 70 mln zł. Tym samym jej udział w kapitale zakładowym oraz w głosach na zgromadzeniu wspólników spółki wynosi 100 proc. Dwa tygodnie później, na początku kwietnia, towarzystwo objęło 40 tys. udziałów, które stanowią 57,7 proc. w podwyższonym kapitale zakładowym Warty Cultus za 4 mln zł. Udziały te, które Warta traktuje jako lokatę długoterminową, mają zostać opłacone do 10 maja 2000 roku.

WYSOKIE notowania giełdowe Warta zawdzięcza przede wszystkim mocnym spekulacjom na temat wejścia do niej inwestora branżowego. Rozmowy z firmami z Europy i Stanów Zjednoczonych są prowadzone już od ubiegłego roku, a akcjonariusze czekają na nową emisję akcji, zapowiadaną na początek 2000 roku.

TYMCZASEM w marcu akcje skupował poprzez podmioty od niego zależne Franklin Resources Inc., dzięki czemu osiągnął 10,15 proc. kapitału akcyjnego Warty. Także swoje zaangażowanie kapitałowe w spółce zwiększył Kulczyk Holding. Po dokupieniu 2,096 proc. akcji, które dają prawo do takiej samej liczby głosów, dysponuje 66,9 proc. akcji, a z podmiotem od niego zależnym Euro Agro Centrum — 71,904 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Warta: inwestorzy dokupują walory