Wartość „chińskiego Facebooka” spadła o 70 mld USD

opublikowano: 28-03-2018, 14:25
aktualizacja: 28-03-2018, 14:29

Przecena spółek technologicznych nie ogranicza się tylko do rynków amerykańskich. Tencent, nazywany „chińskim Facebookiem”, stracił 70 mld USD wartości przez tydzień.

Przecena amerykańskiego Facebooka, która obniżyła jego wartość o 80 mld USD, spowodowana była ujawnieniem „wycieku” informacji o 50 mln użytkowników serwisu.

Tencent, największa giełdowa spółka publiczna Azji, tanieje z powodu szeregu innych problemów. Inwestorzy obawiają się spadku wysokiej dynamiki wzrostu spółki, utrzymywanej przez ostatnie kilka lat. Wskazówkami mają być niższe od oczekiwanych przychody, szczególnie przez dział gier na urządzenia mobilne. Dodatkowo WeChat, serwis społecznościowy, który jest flagową usługą spółki, pozyskuje użytkowników w wolniejszym tempie niż wcześniej.

Tencent sam także przyczynił się do wzrostu niepokoju inwestorów zapowiadając, że jego inwestycje w sztuczną inteligencję, płatności wideo i mobilne odbiją się na zyskach spółki w najbliższym czasie.

Rynek negatywnie zareagował także na wiadomość, że południowoafrykański Naspers, największy akcjonariusz Tencent sprzedał pakiet akcji spółki wartości ok. 10 mld USD. Choć największy akcjonariusz chińskiego giganta, którego początkowa inwestycja z 2001 roku wysokości ok. 35 mln USD wzrosła do 156 mld USD, zapewnił, że nie planuje dalszej sprzedaży akcji Tencent przez najbliższe trzy lata, negatywne nastroje pozostały. I to pomimo tego, że 39 z 43 analityków obserwujących spółkę rekomenduje kupno jej akcji.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, money.cnn.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wartość „chińskiego Facebooka” spadła o 70 mld USD