Wartość podstawy: korzystne zmiany

Łukasz Ruciński
opublikowano: 24-03-2003, 00:00

Ordynacja podatkowa określiła metody szacowania podstawy opodatkowania. To nie jest rewolucja, ale podatnicy zyskali.

Urzędnicy szacują podstawę opodatkowania, kiedy brakuje rzetelnych danych określających wprost jej wysokość. Może zdarzyć się tak np. gdy księgi rachunkowe zaginęły, zostały skradzione lub zniszczone, a także gdy podatnik ukrywał dochody i fałszował księgi. Do tego roku kwestia metod szacowania nie była uregulowana w ustawie. Obecnie określa je ordynacja podatkowa.

— Ten przepis ordynacji (art. 23) nie powinien być dla podatników zaskoczeniem. To, co w nim zapisano, jest w zasadzie odwzorowaniem metod stosowanych dotąd w praktyce — podkreśla Jarosław Antosik, menedżer w zespole postępowań podatkowych i sądowych w firmie Ernst & Young.

Mimo to korzyść z wprowadzenia regulacji jest podwójna. Po pierwsze, podatnik może sprawdzić w ustawie, co go ewentualnie czeka. Niestety, metody opisano dość ogólnikowo. Ważniejsze jest coś innego.

— Ordynacja nie tylko wymienia metody, ale również nakazuje urzędnikom, którzy je stosują, uzasadnić wybór jednej z nich. Ustawa mówi przy tym, że musi to być ta metoda, która w danym przypadku pozwoli uzyskać wynik najbardziej zbliżony do rzeczywistej podstawy opodatkowania. Ten przepis daje podatnikowi solidną podstawę do skarżenia, w uzasadnionych przypadkach, decyzji organów podatkowych przed NSA i kwestionowania przyjętej metody — wyjaśnia Jarosław Antosik.

Do tej pory sądy często nie rozstrzygały, czy wybrano właściwą metodę i ograniczały się jedynie do badania, czy urzędnik prawidłowo ją zastosował. Teraz będą musiały orzekać o obu okolicznościach.

Metod przewidzianych w ordynacji nie należy mylić ze sposobami określania podstawy opodatkowania używanych w przypadku cen transferowych.

— To szczególny przypadek szacowania, do którego nadal stosuje się metody przewidziane w art. 11 ustawy CIT, szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu ministra finansów z 10 października 1997 roku — zaznacza Jarosław Antosik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wartość podstawy: korzystne zmiany