Wartość rosyjskich spółek spadła o 28 mld USD

opublikowano: 22-07-2014, 18:03

Rosyjski rynek finansowy drogo zapłacił za działania Kremla na Ukrainie. Rachunek powiększyło zestrzelenie samolotu Malaysian Airlines.

Koszt ubezpieczenia długu Rosji od ryzyka niewypłacalności wzrósł o 23 pkt bazowe i wynosi 207 pkt. Jest najwyższy wśród czterech największych światowych gospodarek wschodzących. Od lutego, kiedy Rosja rozpoczęła działania zakończone aneksją Krymu, wartość rynkowa spółek notowanych na  rosyjskiej giełdzie spadła o 28 mld USD. W tym samym czasie rynki akcji w USA, czy Indiach osiągały historyczne maksima. Do 21 lipca, przez trzy kolejne dni główny indeks rosyjskiej giełdy MICEX stracił 6,1 proc. To jego największy spadek od marca.

- Rynek wysyła sygnał, że Rosja powinna unikać stania się wyrzutkiem i odcięcia się na globalnego rynku – powiedział Aleksiej Bielkin z Kapital Asset Management w Moskwie. – Putin wierzy, że to, co robi, jest usprawiedliwione i jest bardzo świadomy, że nie spotka się ze zjednoczoną opozycją na Ukrainie. Ale to staje się coraz kosztowniejsze każdego miesiąca – dodał. 

Sprzedaż obligacji rosyjskich spółek na zagranicznych rynkach spadła w tym roku o 67 proc. mimo hossy na rynku długu. Na rynku opcji walutowych rubel jest po argentyńskim peso najbardziej „niedźwiedzio” postrzegany w grupie 23 walut rynków wschodzących. Inwestorzy płacą 2,9 pkt procentowego więcej za prawo do sprzedaży rubla w porównaniu z tymi, którzy kupują. To prawie dwukrotnie większa premia niż w przypadku polskiego złotego, czy kolumbijskiego peso. 

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane