Warunki podyktuje rynek

Katarzyna Jaźwińska
05-01-2004, 00:00

Elektrownie starają się włączać do grup kopalnie. A może lepiej odwrotnie — to pomysł resortu gospodarki.

O konsolidacji górnictwa i energetyki mówi się w Polsce od lat. Dotąd próbowano łączyć te sektory poprzez przejmowanie kopalni przez spółki z branży energetycznej. Tym razem może być inaczej. Resort gospodarki widzi szansę w przejmowaniu elektrowni właśnie przez kopalnie.

— Kompania Węglowa (KW) nie musi być jedynie zapleczem surowcowym dla energetyki. Spółka może myśleć o tym, by zamiast sprzedawać węgiel zająć się sprzedażą węgla „uszlachetnionego”, czyli energii. KW złożyła do Południowego Koncernu Elektroenergetycznego (PKE) wniosek o zakup Elektrowni Halemba — mówi Jacek Piechota, wiceminister gospodarki.

Minister podkreśla, że górniczo-energetyczne fuzje mają sens i szanse powodzenia jedynie wówczas, gdy konsolidacja i współpraca jest realizowana w warunkach rynkowych. Jacek Piechota ma jednak wiele zastrzeżeń dotyczących przejmowania kopalń przez firmy z branży energetycznej. Ostatnio często mówi się o włączeniu do PKE śląskiej kopalni Bolesław Śmiały.

— Podporządkowanie produkcji węgla energetyce nie przyniesie nic dobrego. Dopiero kiedy PKE zacznie działać na wolnym rynku i przestaną funkcjonować kontrakty długoterminowe, ocenimy, czy sensowne jest włączanie kopalń do energetyki. Energetyka konkurująca na otwartym rynku musi mieć możliwość kupowania węgla po jak najniższych cenach. Jeśli należące do grup energetycznych kopalnie będą oferować węgiel droższy, co wówczas? Czy energetyka będzie kupować droższy węgiel po to, by utrzymać miejsca pracy w kopalniach? To musiałoby się wiązać z zagrożeniem upadłością całego koncernu energetyczno-węglowego. To ryzykowne powiązania — uważa Jacek Piechota.

PKE może budować grupę z kopalniami jako źródłami zaopatrzenia w paliwo, ale pod warunkiem, że dzięki temu będzie kupować węgiel po konkurencyjnych cenach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warunki podyktuje rynek