Czytasz dzięki

Wasko utargowało 100 mln zł

opublikowano: 21-09-2020, 22:00

Zamiast 102 mln zł kar umownych naliczonych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego informatyczna spółka zapłaci… 0,4 mln zł i to w ratach.

Blisko sześć lat musiało czekać Wasko na porozumienie z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego (GITD) w kwestii kar naliczonych do umowy z 2012 r. Sprawa dotyczy wartego 3,9 mln zł kontraktu na dostarczenie i montaż w pojazdach GITD mobilnych urządzeń rejestrujących oraz przeprowadzenie szkoleń z ich obsługi i eksploatacji. W grudniu 2014 r. GITD przesłał Wasko notę obciążeniową na 50,7 mln zł w związku z niedotrzymaniem gwarantowanego poziomu sprawności urządzeń rejestrujących. Informatyczna firma wskazała na absurd tej sytuacji: 28 mln zł z naliczonych kar dotyczyło rzekomej zwłoki w naprawie siedmiu uszkodzonych plastikowych uchwytów do tabletów o wartości 100 zł każdy.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, na którego czele stoi
obecnie Alvin Gajadhur, w wyniku ugody z Wasko otrzyma 260-krotnie niższą kwotę
niż naliczone wcześniej kary umowne.
Zobacz więcej

POWRÓT NA ZIEMIĘ:

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, na którego czele stoi obecnie Alvin Gajadhur, w wyniku ugody z Wasko otrzyma 260-krotnie niższą kwotę niż naliczone wcześniej kary umowne. Fot. Marek Wiśniewski

Sprawa trafiła do sądu. Kolejna nota związana z tym samym kontraktem wpłynęła do spółki dwa lata później, opiewała na 51,7 mln zł i dotyczyła niedotrzymania gwarantowanego poziomu sprawności urządzeń. Tym razem chodziło o zwłokę w naprawie wspomnianych plastikowych uchwytów, anteny samochodowej i przetwornicy lampy błyskowej. Łączna wartość kar urosła do 102,3 mln zł. Wasko od początku kontestowało kary jako rażąco wygórowane i niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

„Ich wysokość 26-krotnie przekracza całkowitą wartość umowy oraz ponad 200-krotnie wynik wypracowany przez emitenta w związku z realizacją kontraktu. Wysokość naliczonych kar umownych i ich relacja do wynagrodzenia wykonawcy oraz charakter rzekomych uchybień w świadczeniu serwisu gwarancyjnego stanowi w istocie zjawisko precedensowe i nie znajduje odpowiednika w obrocie gospodarczym” – komentowała spółka żądania GITD.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Po ponad ośmiu latach od podpisania umowy i blisko sześciuod otrzymania pierwszej noty oczekiwania informatycznej firmy zostały spełnione. W wyniku podpisania ugody z GITD ostateczna łączna wartość kar to 396 tys. zł, czyli…. 260 razy mniej niż chciał zamawiający. Dodatkowo płatność jest rozłożona na cztery raty.

Wysokie kary, często nieproporcjonalne do wartości kontraktu, to chleb powszedni firm informatycznych. CA Consulting, spółka zależna Comarchu, w marcu 2017 r. otrzymała od banku Pekao wezwanie do zapłaty 100 mln zł kar za nienależyte wykonywanieumowy Kompleksowej Obsługi Eksploatacyjnej Systemu CIB Comarch Internet Banking. Nie zapłaciła ani złotówki, gdyż już po kilku miesiącach CA Consulting i Pekao podpisały aneks i uzgodniły, że nie mają wobec siebie żadnych roszczeń. Z kolei na początku grudnia 2015 r. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zakończeniu współpracy z podwykonawcami w projekcie P1 w celu umożliwienia jego realizacji w nowej formule. Wypowiedziało umowę konsorcjum Kamsoft/Asseco Poland i naliczyło karę umowną w wysokości 20 proc. wynagrodzenia netto, które wynosiło 130 mln zł. Ostatecznie sprawa zakończyła się porozumieniem, które nie przewidywało żadnej kary.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane