Wawel zawiódł się na Ukrainie

GRA
opublikowano: 05-08-2010, 00:00

Producent czekoladek nie kryje rozczarowania klimatem gospodarczym na Ukrainie. Ale nie wycofa się. Poczeka.

Producent czekoladek nie kryje rozczarowania klimatem gospodarczym na Ukrainie. Ale nie wycofa się. Poczeka.

Kiedy w 2007 r. krakowski Wawel decydował się na inwestycję na Ukrainie, wiele sobie po niej obiecywał. Chciał powalczyć o ukraiński rynek, duży i dynamiczny. Dziś nie kryje rozczarowania.

— Jestem mocno zawiedziony, ponieważ otoczenie gospodarcze nie spełniło naszych oczekiwań. Chodzi m.in. o skalę szarej strefy — mówi Dariusz Orłowski, prezes Wawelu.

Wawel kupił połowę udziałów Łasoszczi, ukraińskiego producenta słodyczy z Iwano-Frankowska. Drugie pół nabył jego właściciel — fundusz Hosta International.

Łącznie polska spółka zainwestowała w ten projekt około 1,5 mln USD.

— To niewielka kwota. Dlatego nie będziemy na razie podejmować żadnych decyzji. Jesteśmy wciąż zainteresowani ukraińskim rynkiem, ze względu na jego wielkość. Możemy sobie pozwolić na czekanie na lepsze czasy — uważa Dariusz Orłowski.

Fabryka działa więc stabilnie i generuje 4-5 mln USD przychodów rocznie. To niewiele w porównaniu z roczną sprzedażą Wawelu, która w 2009 r. wyniosła 313 mln zł. W 2010 r. powinna być jeszcze większa.

— Ten rok będzie bardzo dobry. Zakładamy zarówno wzrost przychodów, jak i zysków, co jest zasługą efektywnego marketingu — wyjaśnia Dariusz Orłowski.

Wawel przeznacza na marketing kilkanaście milionów rocznie, a nakłady mają rosnąć.

— Nie będziemy się ograniczać w tym segmencie. Inwestujemy w nowe opakowania i akcje promocyjne — twierdzi Dariusz Orłowski.

Poza tym Wawel inwestuje w moce produkcyjne. W tym roku na rozbudowę zakładu w Dobczycach przeznaczy 30 mln zł. W przyszłym — 20 mln zł.

— W efekcie w tym roku nasze moce wzrosną o 15-20 proc., a w 2011 r. — o tyle samo. Zwiększoną produkcję nadal zamierzamy plasować na rynku krajowym, a eksport jest dla nas drugorzędny — deklaruje Dariusz Orłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu