Ważniejsze niż zwykle dane o inflacji

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 10-03-2021, 11:14

Wtorkowe cofnięcie na rynku obligacji skarbowych dało chwilę oddechu spółkom technologicznym, które do wczoraj spadły o 11% od lutowego szczytu.

Nasdaq odbił o 4%, ale dziś impet wzrostowy nieco przygasł, a rynek oczekuje na godzinę 14:30, kiedy to publikowane będą lutowe dane o inflacji w USA. Mediana prognoz rynkowych w przypadku odczytu bazowego zakłada wzrost inflacji o 0.2% m/m. Styczniowe dane zaskoczyły in minus jeśli chodzi o dynamikę cen, która wyniosła jedynie 0.0% m/m. Jeśli i tym razem sytuacja powtórzy się, wówczas obawy o nadmierne przyspieszenie dynamiki cen odsuną się w czasie, co powinno dać kolejne tchnienie spółkom z sektora technologicznego. Jeśli jednak dane nieoczekiwanie zaskoczą w górę, wówczas rentowności mogą wyjść na nowe maksima, co z kolei będzie ciężyć ryzykownym aktywom. Kwestia rentowności na obecną chwilę pozostaje kluczowym czynnikiem dla rynków i do publikacji danych może utrzymywać się atmosfera wyczekiwania. Spółki przemysłowe cały czas radzą sobie jednak dobrze, a niemiecki Dax na początku środowych godzin handlu atakuje nowy szczyt.

Na rynku ropy naftowej trwa korekta, a baryłka WTI spada poniżej 64 USD. Wczorajszy raport API, który wskazał na wzrost stanów magazynowych ropy o blisko 13 mln baryłek przeszedł bez echa, co oczywiście było jeszcze wynikiem zaburzeń związanych z atakiem zimy. Po dzisiejszych oficjalnych danych Departamentu Energii też nie powinniśmy spodziewać się większej reakcji. Cofnięcie rentowności i korekta na rynku dolara amerykańskiego dała możliwość powrotu złota powyżej 1700. Żółty metal na południe spychany jest jednak sukcesywnie przez oczekiwania na zakończenie pandemii i jak na razie nikt nie patrzy na niego jako zabezpieczenie przed inflacją.

Sytuację na rynku walutowym rozgrywać będą dziś również dane o inflacji w USA. Kurs EURUSD jak na razie podchodzi pod 1.19. W gronie G10 negatywnie wyróżniają się notowania dolara australijskiego po gołębich komentarzach ze strony szefa RBA, który podkreślił, że rynkowe oczekiwania na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp w przyszłym roku są przesadzone. Dziś decyzja Banku Kanady. Ten podobnie jak inne banki centralne będzie musiał komunikować, że normalizacja polityki monetarnej nie jest jeszcze w ogóle brana pod uwagę i minie wiele czasu zanim to się stanie. Odnotowanie jednak wyższych cen ropy czy poprawiających się perspektyw gospodarczych generuje ryzyka w górę dla CADa.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane