WBK: zarząd Dębicy uprzedza o spadku rentowności

Marek Druś
opublikowano: 07-06-2001, 09:17

Utrzymujące się tym roku na niskim poziomie kursy euro i dolara w stosunku do złotego powodują, że dokonywane w Dębicy oszczędności kosztów produkcji nie nadążają za malejącymi, w ujęciu złotowym, wpływami ze sprzedaży. Utrzymanie marż zysku będzie bardzo trudne pomimo redukcji zatrudnienia i wzrostu efektywności działania. Zarząd spółki nie przewiduje jednak rewizji programu inwestycyjnego. Goodyear podtrzymuje również swoje wcześniejsze stanowisko, że nie wycofa akcji Dębicy z warszawskiej giełdy. Wczorajsze WZA postanowiło, że Dębica wypłaci 0,90 zł dywidendy w dniu 2 sierpnia br., przy czym dniem ustalenia praw będzie 28 czerwca br.

Dębica będąca największym w kraju producentem opon do samochodów osobowych, zareagowała zwiększeniem eksportu na spadek zapotrzebowania na opony do nowych samochodów ze strony krajowych odbiorców. Dzięki ściślejszej integracji sprzedaży z Goodyearem, eksport sięgnie w tym roku rekordowego poziomu 70% produkcji, co powinno pozwolić na utrzymanie wolumenu produkcji na wysokim poziomie. Niekorzystny układ kursów walutowych oznacza, że efekty ponoszonych od dłuższego czasu nakładów inwestycyjnych nie ujawnią się w tym roku w postaci wyższego zysku. Tym niemniej w horyzoncie długoterminowym perspektywy rozwoju spółki wciąż oceniamy pozytywnie.

Grzegorz Lityński, DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WBK: zarząd Dębicy uprzedza o spadku rentowności