Wbrew interesom Berlina i Paryża

opublikowano: 06-02-2019, 22:00

Podpisany 22 stycznia 2019 r. w Akwizgranie przez Niemcy i Francję nowy traktat ma nie tylko pogłębić ich partnerstwo, lecz także przygotować reformę Unii Europejskiej.

Drugi wątek bedzie zdecydowanie trudniejszy, albowiem w najważniejszych kwestiach obowiązuje jednomyślność 28 (niedługo już 27) państw. Komisja Europejska (KE) również składa się z delegatów wszystkich państw.

Drugą chronologicznie marką w taborze warszawskiego
metra jest Alstom, trzecią zaś Siemens – na zdjęciu jego model Inspiro w
barwach świątecznych.
Zobacz więcej

Drugą chronologicznie marką w taborze warszawskiego metra jest Alstom, trzecią zaś Siemens – na zdjęciu jego model Inspiro w barwach świątecznych. Fot. Michał Dyjuk

Dlatego nie powinna być zaskoczeniem niezgoda KE na połączenie niemieckiego Siemensa i francuskiego Alstomu. Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji, wywodząca się z duńskich radykałów, nie miała wątpliwości co do negatywnego wpływu fuzji na konkurencję na unijnych rynkach kolejowych. Siemens i Alstom odrębnie są przecież potentatami, produkującymi wszystko, co kolei potrzebne, i realnie rywalizującymi w przetargach. W warszawskim metrze na początku jeździliśmy wagonami radzieckimi z Mietrowagonmaszu, potem także produkcji Alstomu, a obecnie również Siemensa. W kolejnych przetargach oba koncerny już teraz okazują się droższe, niż np. czeska Škoda czy szwajcarski Stadler. Po fuzji cena ich oferty skoczyłaby jeszcze do góry.

Berlin i Paryż środową decyzją unijnego gabinetu są oburzone. Oba rządy mocno lobbowały za utworzeniem „europejskiego czempiona” kolejowego, zdolnego do konkurowania przede wszystkim z chińskim CRRC. Przypominają przykład Airbusa, który tylko dzięki zjednoczeniu potencjałów obu państw stał się drugim, obok Boeinga, światowym graczem w sektorze wielkich samolotów, co wykluczyło amerykański monopol. Pierwszą reakcją rządu niemieckiego na decyzję KE jest zapowiedź dążenia do zmiany unijnego prawa. Drobny problem polega jednak na tym, że chodziłoby o nowelizację nie dyrektyw czy rozporządzeń, lecz… traktatów, do czego konieczna jest jednomyślność państw członkowskich UE. A zatem wagonami z podwójnym napisem Siemens/Alstom raczej nie pojedziemy.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy