Czytasz dzięki

KE wypowie się o transakcji Orlen-Lotos we wtorek

We wtorek, 14 lipca, Komisja Europejska wyda warunkową zgodę na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Lotosem – wynika z informacji „PB”.

Nasze źródła wskazują, że decyzję Komisji Europejskiej poznamy we wtorek około południa. Ma to być zgoda warunkowa. Warunki to tzw. lista środków zaradczych, które Orlen negocjował z Komisją od długich miesięcy. Chodzi o plan pozbycia się przez Orlen części aktywów po to, by po przejęciu Lotosu konkurencja na rynkach działalności obu firm była zachowana. Wedle niedawnych doniesień Reutersa, plan zakłada m.in. pozbycie się części udziałów w Lotos Air-BP, działającej na rynku paliwa lotniczego.

Zarówno Orlen, jak i Lotos, kontrolowane są przez Skarb Państwa. Orlen ma rafinerie w Polsce, na Litwie i w Czechach, a Lotos jedną – w Gdańsku. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, na sprzedaż będzie musiała zostać wystawiona część stacji paliw.

Proces przejęcia Lotosu przez Orlen ruszył w lutym 2018 r. – wtedy podpisano list intencyjny ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W lipcu ubiegłego roku Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane