Weber: koniec dobrych czasów najpóźniej za 3 lata

opublikowano: 20-04-2018, 11:43
aktualizacja: 20-04-2018, 11:46

Zagrożenie dla globalnej gospodarki zaczną się materializować najpóźniej za 3 lata, uważa Axel Weber, były szef Bundesbanku, obecnie szef rady nadzorczej UBS.

- Znajdujemy się w ostatniej fazie długiego ożywienia i za dwa, najpóźniej trzy lata niektóre zagrożenia mogą się zmaterializować. Ryzyko recesji rośnie – powiedział Weber w CNBC. 

Wyświetl galerię [1/2]

Axel Weber

Bloomberg

W tym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymał prognozę 3,9 proc. globalnego wzrostu gospodarczego w 2018 roku. Ostrzegł jednocześnie, że poziom globalnego zadłużenia osiągnął rekordowy poziom w związku z czym rządy powinny działać w kierunku redukcji zadłużenia i budowania bufora na okres „zmian, które nieuniknienie nastąpią w przyszłości”.

Weber uważa, że instytucje finansowe powinny również szykować się na takie zagrożenia, dodając, że banki są lepiej przygotowane na taką sytuację niż przed ostatnim kryzysem.

Odnosząc się do obaw wojny handlowej między USA i Chinami, były szef Bundesbanku powiedział, że w jego ocenie do niej nie dojdzie. Dodał, że nadszedł czas ponownej oceny roli Chin w Światowej Organizacji Handlu szczególnie w związku z tym, że pewnego dnia staną się one największą gospodarką świata. Weber jest przekonany, że firmy z całego świata powinny mieć możliwość swobodnej działalności w Chinach i nie w ramach joint venture z lokalnymi firmami, ale także całkowicie samodzielnie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu