Według KE migracja wschód-zachód będzie umiarkowana

AGROS HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA
02-03-2001, 18:26

BRUKSELA (Reuters) - Migracja ze wschodu na zachód po przyjęciu nowych państw do Unii Europejskiej będzie umiarkowana, nawet jeżeli obywatele nowych członków bloku zyskają prawo do pełnej swobody zatrudnienia, wynika z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską (KE).

Raport zostanie oficjalnie opublikowany w przyszłym tygodniu. Niecierpliwie czekają na niego niektóre państwa Unii, szczególnie Niemcy i Austria, które obawiają się znacznego napływu cudzoziemskich robotników po rozszerzeniu UE.

Według źródeł unijnych migracja robotników z Europy Środkowej będzie się w pierwszych latach po rozszerzeniu wahać od 70 do 150 tysiecy osób.

Wraz z członkami rodzin daje to liczbę około 330 tysięcy migrantów rocznie, ale ich liczba będzie z czasem maleć.

Według autorów raportu dwie trzecie robotników z krajów Europy Centralnej osiedli się w Austrii i Niemczech.

Ich liczba jest jednak znacznie mniejsza niż szacuje rząd Niemiec, który mówi o "znaczącym wzroście migracji", usprawiedliwiając w ten sposób swoje rządanie wprowadzenia siedmioletniego okresu przejściowego dla nowych państw członkowskich w swobodnym dostępie do rynku pracy.

Według unijnych ekspertów w ciągu 30 lat od rozszerzenia Unii liczba obywateli z krajów kandydackich mieszkających na stałe w państwach "piętnastki" zwiększy się do 3,9 miliona, wobec 830 tysięcy obecnie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGROS HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Według KE migracja wschód-zachód będzie umiarkowana