Węgierski plan osłabił waluty naszego regionu

Joanna Pluta
opublikowano: 03-03-2009, 00:00

Podczas pierwszej marcowej sesji złoty osłabiał się wobec koszyka głównych walut. Od rana cena euro wyrażana w krajowej walucie wzrosła o 8 groszy z 4,7 w okolice 4,78. Do osłabienia złotego przyczynił się weekendowy szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym przewodnim tematem była recesja i jej wpływ na kraje członkowskie.

Istotnym wydarzeniem w czasie spotkania było odrzucenie przez przywódców planu Węgier. Zakładał on udzielenie 180 mld EUR pomocy krajom Europy Środkowo-Wschodniej. Państwa unijne, w tym Polska, stanowczo zaprotestowały przeciwko "podziale kontynentu i Unii na części lepsze i gorsze". Zapowiedziały też, że ewentualna pomoc powinna być udzielana indywidualnie, gdyż nie wszystkie kraje regionu rynków wschodzących znajdują się w ciężkiej sytuacji ekonomicznej. Nie przekonało to jednak inwestorów, którzy od rana wyprzedawali waluty regionu.

Joanna Pluta

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy