Węgierski rząd konfiskuje aktywa emerytalne

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 25-11-2010, 11:45

Minister gospodarki Węgier Gyorgy Matolcsy zapowiedział, że członkowie funduszy emerytalnych, którzy nie zgodzą się na  przekazanie do budżetu aktywów ze swoich kont stracą prawo do państwowej emerytury.

Aktywa 3 mln Węgrów, którzy mają otwarte konta emerytalne, zostaną 31 stycznia automatycznie przeniesione do budżetu państwa, chyba że wyrażą oni sprzeciw. Jak jednak zapowiedział  Matolcsy, w takim wypadku utracą jednak prawo do emerytury z systemu państwowego.

- To w praktyce oznacza nacjonalizację prywatnych funduszy emerytalnych. To koszmarny obrót spraw – komentował David Nemeth, ekonomista budapesztańskiego oddziału ING Groep.

Węgry w ten sposób powtarzają zdarzenia sprzed 9 lat w Argentynie, która przed zaprzestaniem obsługi swojego długu najpierw odebrała obywatelom warte 3,2 mld USD oszczędności na kontach emerytalnych.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez UE składki emerytalne przekazywane funduszom emerytalnym uważa się za wydatki budżetowe. O możliwość odliczania wysokości transferów od deficytu budżetowego starała się grupa 9 państw, w tym Polska, Węgry i Szwecja. Wśród krajów środkowoeuropejskich, które ograniczyły przekazywanie składek do funduszy lub objęły częściową kontrolę nad ich aktywami są Litwa, Estonia i Bułgaria.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane