Węglowe pomysły wiceministra

JSW powinna postawić na innowacje, a SRK musi się zastanowić m.in. nad nieruchomościami. Taką wizję ma Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Po Bogdance i Polskiej Grupie Górniczej (PGG) kolejne państwowe firmy z branży szykują się do ogłoszenia strategii. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), jedyny w Polsce producent węgla koksowego, nowy plan działania opublikuje jeszcze tego lata.

Zobacz więcej

Górniczy nadzorca: Grzegorz Tobiszowski odpowiada w Ministerstwie Energii za sektor górniczy. Nadzoruje tworzenie strategii w JSW i SRK, zatwierdził już plany Bogdanki i PGG. Marek Wiśniewski

— W czerwcu — zapowiada Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

— Raczej we wrześniu — słychać w spółce.

Według ministra, filarem strategii mają być innowacje. To życzenie szybko się spełni, bo już w przyszłym tygodniu JSW zamierza ogłosić utworzenie funduszu wyspecjalizowanego w finansowaniu innowacji.

— Myślimy o nawiązaniu współpracy z którymś z TFI i utworzeniu funduszu inwestycyjnego zamkniętego (FIZ). Zależy nam też na współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. FIZ może mieć do dyspozycji ok. 30 mln zł — mówi Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW. Nacisk na innowacje kładą ostatnio wszystkie firmy kontrolowane przez państwo, w tym górnicze. Bogdanka opracowała już program „Kopalnia inteligentnych rozwiązań”, JSW sygnalizujenatomiast, że pójdzie w kierunku prac nad rozwojem obudowy kotwiowej, tańszej od technologii podporowej. Maciej Bobrowski, analityk Domu Maklerskiego BDM, wolałby, żeby JSW oparła strategię na kosztach.

— W nowej strategii JSW pozytywnie oceniłbym ewentualne uelastycznienie wynagrodzeń i uzależnienie ich od efektów pracy — mówi Maciej Bobrowski. Tymczasem pomysły zarządu, poza innowacjami, obejmują zwiększenie wydobycia. Dziś JSW wydobywa ok. 16,5 mln ton rocznie i ten poziom ma się utrzymać przez najbliższych 10 lat.

— Warto by było zwiększyć ten potencjał, by wykorzystać np. upadłość czeskich kopalni OKD. Na rynku została po nich luka, a my nie jesteśmy w stanie jej zapełnić — zauważa prezes JSW. Wielu sposobów na zwiększenie wydobycia nie ma. Albo organicznie, czyli poprzez zwiększanie uzysku i zmniejszanie ilości kamienia, albo przez przejęcia.

— Zwiększenie wydobycia, żeby wypełnić rynkową lukę po OKD, to dobry pomysł. Naturalne wydaje się zaangażowanie JSW w projekt Dębieńsko, należący dziś do Prairie Mining — uważa Maciej Bobrowski.

Kopalnia Dębieńsko, nieczynna od 2000 r., ale mająca koncesję wydobywczą na 50 lat, wciśnięta jest pomiędzy dwie funkcjonujące kopalnie JSW: Knurów-Szczygłowice (przejętą w 2014 r. od Kompanii Węglowej) i Budryk. W zeszłym roku za 2 mln EUR projekt kupiła od zbankrutowanego NWR australijska firma Prairie Mining. W jej biznesplan wpisane jest jednak ryzyko, bo koncesja wymaga od inwestora uruchomienia wydobycia w 2018 r., a to niemożliwe. Nowy właściciel chce więc koncesję renegocjować. Ewentualna konkurencja ze strony JSW mogłaby wpłynąć na efekt negocjacji. Decyzje o koncesji są w gestii Ministerstwa Środowiska. Nowej strategii potrzebuje też Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), czyli państwowy likwidator zakładów górniczych.

— Trzeba się zastanowić nad przyszłością SRK, podobnie jak nad przyszłością Kompanii Węglowej [KW — red.] i Katowickiego Holdingu Węglowego [KHW — red.] — mówi Grzegorz Tobiszowski.

W skład SRK wchodzi 11 kopalni w likwidacji, ale też liczne nieruchomości, w tym spółki mieszkaniowe. W KW, która w 2016 r. przekazała PGG 11 kopalni, pozostały spółki spoza górnictwa, np. nieruchomościowe. Analogicznie jest z KHW, który cztery kopalnie przekazał PGG. Teraz zarządza m.in. spółką turystyczną.

— Będziemy rozmawiać z samorządami na temat możliwego wykorzystania tych aktywów — twierdzi Grzegorz Tobiszowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Węglowe pomysły wiceministra