Węgry: parlament za obciążeniem banków

Węgierski parlament przegłosował prawo zmuszające banki do zwrotu kredytobiorcom pobranych od nich nierzetelnie pieniędzy od obsługi kredytów o łącznej wartości 28 mld USD.

Za prawem opowiedziało się 184 parlamentarzystów. Przeciwko był 1. Uznaje ono za nienależne marże banków od sprzedaży waluty Węgrom, którzy zaciągnęli kredyt walutowy i spłacali go w forintach. Znosi także uznane za nierzetelne jednostronne zmiany w warunkach udzielania kredytów konsumenckich, wprowadzane nawet od 2004 roku.

Bank centralny Węgier oszacował, że przyjęte prawo może kosztować branżę bankową nawet 4 mld USD. Ta kwota nie uwzględnia kosztu przewalutowania kredytów walutowych na kredyty w forincie, szacowanego na 16 mld USD. Rząd Węgier planuje zrobić to jeszcze w tym roku i zlikwidować w ten sposób większość kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Węgry: parlament za obciążeniem banków