Węgry planują referendum w sprawie euro w 2008 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-03-2006, 14:21

Rząd węgierski przeprowadzi w 2008 roku niewiążące referendum w sprawie przyjęcia euro - powiedział wpiątek rzecznik premiera Ferenca Gyurcsany'ego, Laszlo Boglar. Wstępując do UE w 2004 roku Węgry zobowiązały się już do wprowadzenia unijnego pieniądza.

Rząd węgierski przeprowadzi w 2008 roku niewiążące referendum w sprawie przyjęcia euro - powiedział wpiątek rzecznik premiera Ferenca Gyurcsany'ego, Laszlo Boglar. Wstępując do UE w 2004 roku Węgry zobowiązały się już do wprowadzenia unijnego pieniądza.

    Referendum w sprawie euro zostanie przeprowadzone po spełnieniu przez Węgry ekonomicznych kryteriów wejścia do Europejskiej Unii Monetarnej - powiedział Boglar. "Rząd poprosi społeczeństwo o poparcie dla planów przyjęcia euro" - wyjaśnił rzecznik dodając, że chodzi o "referendum sympatii".

    Boglar oświadczył agencji Associated Press, że  rząd zobowiązał się do spełnienia w 2008 roku tzw. kryteriów z Maastricht, co jest niezbędne do przyjęcia euro.

    Wśród tych kryteriów jest m.in. utrzymanie poniżej pewnego pułapu deficytu budżetowego, długu publicznego oraz inflacji przez przynajmniej dwa lata, zanim Bruksela wyrazi zgodę na wejście do strefy euro.

    Teoretycznie, jeśli Węgry spełnią te kryteria w 2008 roku, to mogłyby przyjąć euro w 2010. Obecnie jednak Węgry nie spełniają najtrudniejszego z kryteriów - deficyt budżetu państwa ma wynieść w 2006 roku 6,1 proc. PKB, czyli znacznie przekroczy maksymalny pułap 3 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane