Węgrzy boją się przedostania się wirusa H5 z Rumunii

Polska Agencja Prasowa SA
13-10-2005, 13:21

Węgrzy obawiają się, że wykryty w Rumunii wirus ptasiej grypy H5 może przedostać się na terytorium ich kraju. Od czwartku główny weterynarz kraju zakazał wwozu na teren Węgier drobiu i produktów drobiowych z Rumunii.

Węgrzy obawiają się, że wykryty w Rumunii wirus ptasiej grypy H5 może przedostać się na terytorium ich kraju. Od czwartku główny weterynarz kraju zakazał wwozu na teren Węgier drobiu i produktów drobiowych z Rumunii.

Sipos Jeno, rzecznik prasowy Państwowej Służby Celnej poinformował, że na Węgry nie można wwozić eksportowanego z Rumunii drobiu, mięsa drobiowego, kości, czy piór. Znalezione na granicy będą natychmiast utylizowane. Zakaz będzie obowiązywał do czasu, aż wirus w Rumunii zostanie zlikwidowany.

Władze Węgier zapewniają, że zrobią wszystko, by zapobiec przedostaniu się wirusa na terytorium ich kraju i na teren Unii Europejskiej.  Ministerstwo zdrowia zamierza w najbliższych dniach rozpocząć kampanię informacyjną na temat wirusa ptasiej grypy. Będzie informować o podstawowych objawach zakażenia wirusem i jak postępować w przypadku ich zaobserwowania.

Na Węgrzech nie zanotowano dotychczas żadnego przypadku zarażenia ptasią grypą, jednak ze względu na wspólną granicę z Rumunią istnieje poważna obawa, że rozprzestrzenienie się H5 również na ten kraj to tylko kwestia czasu.

Imre Magyar

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Węgrzy boją się przedostania się wirusa H5 z Rumunii