Weidemann: strefa euro nie jest w deflacyjnym cyklu

opublikowano: 29-03-2014, 14:16

Strefa euro nie znalazła się w okresie deflacji, a Europejski Bank Centralny nie powinien przesadzać z reakcją na spowolnienie tempa inflacji spowodowanego głównie przez czynniki o charakterze cyklicznym, które powinny okazać się tymczasowe, uważa Jens Weidemann, prezes Bundesbanku, którego cytuje agencja Reuters.

W jego opinii, około 2/3 ze spadku inflacji w Eurolandzie do poziomi 0,7 proc., najniższego od  okresu najgłębszej recesji w 2009 r. przypisać można obniżeniu cen energii i żywności.

Jens Weidemann (fot. Bloomberg)
Jens Weidemann (fot. Bloomberg)
None
None

„Polityka pieniężna powinna reagować na takie czynniki, ale z ostrożnością, jeśli mamy do czynienia z charakterem tymczasowym danego zjawiska” – wyjaśnia niemiecki oficjel.

Dodaje, że nawiązując do stopy inflacji jaką mamy obecnie w strefie euro, nie mamy do czynienia z samonakręcającą się spiralą spadku cen, która jest jedną ze składowych definicji deflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane