Weidmann: nie jest konieczne dalsze luzowanie polityki monetarnej

opublikowano: 01-07-2016, 19:04

Prezes Bundesbanku Jens Weidmann ocenia, że nie ma potrzeby, aby Europejski Bank Centralny musiał zwiększyć skalę łagodzenia polityki monetarnej w odpowiedzi na wynik głosowania w Wielkiej Brytanii, której społeczeństwo opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej, donosi Bloomberg.

Oficjel uważa, że takie działanie nie byłoby wskazane nawet jeśli Brexit „nieco” zahamuje wzrost gospodarczy w strefie euro i Niemczech.

Zobacz więcej

Jens Weidmann

Bloomberg

Polityka pieniężna jest już bardzo ekspansywna i byłoby wątpliwe, czy jeszcze bardziej ekspansywna strategia miałaby efekt stymulujący – powiedział Weidmann w przemówieniu w Monachium. Dodał, że coraz bardziej ekspansywna polityka monetarna nie może unosić ekonomicznego ciężaru niepewności politycznej.

Weidmann oczekuje, że konsekwencje ekonomiczne Brexitu będą największe w przypadku Wielkiej Brytanii, choć tempo wzrostu może być również tłumione w regionie eurolandu i jego największej gospodarki, dla której Wielka Brytania jest trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym.

Wiele zależy od szybkich i rozsądnych negocjacji na temat przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią – które są w interesie obu stron – stwierdził niemiecki oficjel. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy