Wektory

Maria Trepińska, Wojciech Kowalczuk
opublikowano: 01-02-2002, 00:00

Józef Mielnikiewicz

Prezes spółki Polski Koks, kontrolowanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową, może być zadowolony. Wyniki eksportowe firmy za 2001 r. pokazują, że PK umacnia pozycję w handlu koksem, głównie na rynkach europejskich. Analitycy oceniają, że Polska jest trzecim największym światowym eksporterem tego surowca, po Chinach i Japonii. W 2001 r. PK sprzedał za granicą ponad 2,8 mln ton koksu, który wykorzystywany jest głównie do produkcji stali.

Imponująco wygląda zestawienie dwóch liczb. W firmie pracuje 30 osób, a przychody za 2001 r. przekroczyły 1,4 mld zł.

Adam Bachleda-Curuś

Były burmistrz Zakopanego nie ma raczej szansy na pozostawienie po sobie miłych wspomnień w sercach ziomków. Górale, jak wiadomo, to naród zawzięty i do przebaczania krzywd nieskory. Tymczasem wyszło na jaw, że Adam Bachleda-Curuś, jeszcze jako burmistrz podtatrzańskiej gminy, złożył w Urzędzie Patentowym wniosek o przyznanie prawa do znaku towarowego tradycyjnego góralskiego sera — oscypka, od stuleci produkowanego przez podhalańskich pasterzy. Co prawda były burmistrz tłumaczy, że zrobił to w interesie górali, tylko w nawale spraw zapomniał ich o tym poinformować, ale te spóźnione wyjaśnienia mogą nie zadowolić producentów tatrzańskich przysmaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska, Wojciech Kowalczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Wektory