Wells Fargo: rajd złota kończy się

opublikowano: 06-07-2016, 16:59

Notowania złota wrócą do minimów nawet po tak mocnym rozpoczęciu roku, przekonuje John LaForge, szef handlu materialnymi aktywami w Wells Fargo.

LaForge wskazuje na trendy na rynku towarowym sięgające początku XIX wieku. Jego zdaniem, pokazują one pojawianie się „niedźwiedzich supercykli rynku towarowego”, które mogą trwać nawet 20 lat. W takim supercyklu notowania towarów, m.in. złota, dają niewielki zwrot choć w jego trakcie mogą testować ostatnie szczyty i dołki.

Notowania złota przez ostatnie 5 lat
Zobacz więcej

Notowania złota przez ostatnie 5 lat

LaForge jest przekonany, że „niedźwiedzi supercykl rynku towarowego” rozpoczął się w 2011 roku. Dlatego choć we wtorek kurs złota osiągnął dwuletnie maksimum, to według specjalisty z Wells Fargo taki rajd był do przewidzenia, tak jak można spodziewać się spadku ceny kruszcu.

- Złoto taniało przez cztery kolejne lata więc potrzebowaliśmy odbicia. Rzeczywistość jest jednak taka, że złoto to towar, a towary weszły w długi rynek niedźwiedzia – powiedział LaForge w CNBC. - Historycznie mówiąc, kiedy wchodzi się w ten długi rynek niedźwiedzia typowe jest testowanie minimów z pierwszego ruchu w dół – dodał.

W przypadku złota oznacza to powrót do kursu z grudnia 2015 roku wynoszącego 1050 USD. LaForge uważa, że po powrocie do tego poziomu złoto znów będzie atrakcyjne.

Jego zdaniem, podobnie jest w przypadku ropy.

- Ropa także jest w tym supercyklu. Dlatego nie spodziewam się, że jej cena pójdzie dużo powyżej 60 USD – powiedział LaForge.  

Złoto zdrożało o 28 proc. od początku roku. Obecnie jest notowane po 1372,65 USD za uncję i drożeje o 1 proc.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wells Fargo: rajd złota kończy się