Wenecja zadziwia niską wodą

PAP , DI
opublikowano: 26-02-2021, 15:41

Większość kanałów jest sucha, a Canal Grande odsłonił swoje brzegi.

Wenecja, której mieszkańcy przyzwyczaili się do tzw. wysokiej wody, zadziwia teraz przeciwnym zjawiskiem — wody tak niskiej, pozostającej poniżej poziomu morza, że wyschła większość kanałów, a Canal Grande odsłonił swoje brzegi. Przyczyną powtarzającego się fenomenu jest wysokie ciśnienie nad Włochami, które przyczynia się także do obniżenia poziomu wody na lagunie.

W wysuszonych kanałach stoją unieruchomione, przykryte gondole. Ostatnio jednak — także wtedy, kiedy woda jest wysoka — gondolierzy odkładają wiosła, bo nie ma zagranicznych turystów, ich głównych klientów. Także rodzima turystyka jest na minimalnym poziomie z powodu zakazu podróży między regionami. Wenecja świeciła pustkami w dniach karnawału zorganizowanego wirtualnie.

Niemożliwy jest też transport łodziami, które są głównym środkiem dostawczym do domów i sklepów w historycznym centrum. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane