WeWork zwietrzył biznes w Polsce

opublikowano: 05-08-2018, 22:00

Operator coworkingowy wprowadzi na rynek amerykańskie trendy. Z rozmachem, bo na powierzchni, jaką w tym segmencie dysponuje cały Kraków

Wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych WeWork, jeden z największych na świecie, operatorów powierzchni coworkingowych, podpisał umowę najmu całego zachodniego budynku w kompleksie biurowym Mennica Legacy Tower w Warszawie, wznoszonym przez Golub GetHouse i Mennicę Polską. Firma zagości tu na 15 lat. Może to oznaczać przetasowania na stołecznym rynku elastycznego najmu biurowego, a nawet przemodelowanie formuły działania biur coworkingowych. Na rynku pojawi się amerykański styl zarządzania wspólną przestrzenią.

Mikhail Konoplev, dyrektor generalny WeWork na Europę
Środkowo-Wschodnią, już przy okazji pierwszej transakcji wynajmu powierzchni
biurowej nad Wisłą, w warszawskim Cedecie, zaznaczył, że Polska była dla firmy
naturalnym wyborem — bo to jedna z największych i najszybciej rosnących
gospodarek w regionie. NA
KRAJOWYM RYNKU: Mikhail Konoplev, dyrektor generalny WeWork na Europę
Środkowo-Wschodnią, już przy okazji pierwszej transakcji wynajmu powierzchni
biurowej nad Wisłą, w warszawskim Cedecie, zaznaczył, że Polska była dla firmy
naturalnym wyborem — bo to jedna z największych i najszybciej rosnących
gospodarek w regionie.
Wyświetl galerię [1/2]

NA KRAJOWYM RYNKU:

Mikhail Konoplev, dyrektor generalny WeWork na Europę Środkowo-Wschodnią, już przy okazji pierwszej transakcji wynajmu powierzchni biurowej nad Wisłą, w warszawskim Cedecie, zaznaczył, że Polska była dla firmy naturalnym wyborem — bo to jedna z największych i najszybciej rosnących gospodarek w regionie. NA KRAJOWYM RYNKU: Mikhail Konoplev, dyrektor generalny WeWork na Europę Środkowo-Wschodnią, już przy okazji pierwszej transakcji wynajmu powierzchni biurowej nad Wisłą, w warszawskim Cedecie, zaznaczył, że Polska była dla firmy naturalnym wyborem — bo to jedna z największych i najszybciej rosnących gospodarek w regionie. Fot. ARC

Biuro na krótko

Obecnie w kraju coworking kojarzy się raczej z powierzchnią biurową dla start-upów i małych przedsiębiorców, z krótkoterminowym wynajmem tanich, pojedynczych biurek, sal konferencyjnych i miejsc na biznesowe spotkania. Z takich właśnie potrzeb wyrastał w Polsce rynek elastycznych miejsc pracy. Przedsiębiorców do nowej formuły najpierw przyzwyczajał warszawski Business Link w jednym z pierwszych dużych coworków, otwartym w biurowcu Zebra Tower w 2011 r. Biznes Link stworzył zespół, który niegdyś rozkręcał Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Kilka lat później w projekt zainwestowała Skanska. Obecnie do sieci należy m.in. centrum przedsiębiorczości o powierzchni ok. 5 tys. mkw. na stadionie PGE Narodowy. Na liście największych operatorów tego typu powierzchni biurowej są też m.in. Brain Embassy, CitySpace, Dago, InOffice, Office Hub, OmniOffice i Regus. Zadomawiają się tu także Bobo Coworking i Workin, a także Cambridge Innovation Center, które w Warszawie wynajęło 14 tys. mkw. Spośród deweloperów w coworkingowe przestrzenie inwestować zaczęły natomiast Ghelamco (biurowiec The Warsaw Hub) i Echo Investment, właściciel CitySpace. Wciąż jednak jest to dopiero rozwijający się sektor.

Szacunki firmy Savills z marca 2018 r. wskazują, że w ubiegłym roku stolica dysponowała 94 tys. mkw. powierzchni do elastycznej pracy (w tym ponad 80 proc. w nowoczesnych biurowcach), Kraków — 17 tys. mkw., Poznań — 9,3 tys. mkw., Wrocław — 6,2 tys. mkw. Analiza uwzględnia zarówno biura serwisowane (z obsługą administracyjną i techniczną), jak i powierzchnie coworkingowe, promujące współpracę między użytkownikami.

WeWork w ramach nowej umowy wynajął blisko 14 tys. mkw. powierzchni, czyli niewiele mniej, niż ma cała stolica Małopolski. Kilka miesięcy temu nowojorski operator biur coworkingowych ogłosił, że zadomowi się również na dwóch piętrach odnowionego Cedetu przy ulicy Kruczej w Warszawie (na ok. 4 tys. mkw.), podpisał też umowę najmu powierzchni w Browarach Warszawskich należących do Echo Investment. Firma w Polsce nie zamierza się rozdrabniać, podnajmując biura wyłącznie małym i średnim przedsiębiorcom. Postawi także na duże firmy i międzynarodowe korporacje, które dodatkowej powierzchni potrzebują przy realizacji konkretnych projektów.

— Jesteśmy w pełni przekonani i zdeterminowani do naszych działań w Warszawie. 45 proc. firm, które są członkami WeWork, uważa, że właśnie to pomaga im zwiększyć tempo wzrostu. Jeden z najważniejszych czynników w tym procesie stanowi lokalizacja — powiedział Mikhail

Konoplev, dyrektor generalny WeWork w Europie Środkowo-Wschodniej.

Coworkowy boom

— W skali międzynarodowej blisko połowa przychodów uzyskiwanych przez WeWork pochodzi z wynajmu powierzchni dla korporacji. Do Polski firma wchodzi więc, podążając za globalnymi gigantami, którzy zaczynają zwiększać aktywność również na naszym rynku — dodaje Cezary Jarząbek, prezes Golub GetHouse.

Zaznacza, że wejście na rynek takiego operatora powierzchni biurowych świadczy o tym, że również Polskę zaczynają obejmować zmiany w sposobie organizacji pracy, jakie na świecie już się dokonały. Firmy do wielu wyzwań zaczynają podchodzić projektowo, co wiąże się m.in. ze wzrostem innowacyjności, wdrażaniem wyników prac badawczo-rozwojowych czy coraz większą internacjonalizacją biznesu. Potrzebują więc dodatkowych przestrzeni dla zespołów pracujących nad konkretnymi projektami. W takim przypadku wynajem długoterminowy nowego lokalu czy reorganizacja dotychczas zajmowanej powierzchni biurowej są nieopłacalne lub zbyt czasochłonne. Wygrywa krótkoterminowy najem biur. Taki model na rynku dodatkowo wzmacniany jest przez szybki przyrost nowych firm i rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

 

W szybkim tempie

WeWork jest uznawany za jedną z najszybciej rosnących młodych spółek w Stanach Zjednoczonych, co przyciąga uwagę inwestorów. Firma zrealizowała dotychczas kilka rund inwestycyjnych, m.in. w 2016 r. pozyskała 430 mln USD od Legend Holdings i Hony Capital, a w 2017 r. — 4,4 mld USD od japońskiego giganta SoftBanku.

Spółka powstała w 2010 r. w Nowym Jorku. Utworzyli ją Adam Neumann i Miguel McKelvey. W kilka lat udało im się wyjść na międzynarodowe rynki. Obecnie firma zatrudnia ponad 5 tys. pracowników i dysponuje przestrzenią biurową w ponad 280 lokalizacjach (m.in. USA, Europa, Chiny, Japonia). Jako operator powierzchni coworkingowych obsługuje zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i największe międzynarodowe korporacje, w tym IBM i HSBC. Obecnie pracuje nad zwiększeniem liczby klientów, oraz nad rozwojem sieci biur na krótkoterminowy wynajem. Spółka rozwija się także poprzez akwizycje. W listopadzie 2017 r. przejęła Meetup, aplikację do umawiania spotkań, a kilka miesięcy później firmę Conductor, specjalizującą się w marketingu i SEO.

 

OKIEM EKSPERTA

Elastycznie na rynku biur

JAN SZULBORSKI, konsultant doradztwa i badań rynkowych w firmie Cushman & Wakefield, reprezentującej WeWork w negocjacjach z Golub GetHouse

Operatorzy biur coworkingowych to jedna z najdynamiczniej rozwijających się grup najemców na warszawskim rynku biurowym, których aktywność na przestrzeni ostatnich pięciu lat rosła w średnim tempie 70 proc. rocznie. Na koniec 2017 r. całkowity zasób powierzchni coworkingowej w Warszawie wyniósł 41,7 tys. mkw. i wzrósł o 18 tys. mkw. w porównaniu do 2016 r. [analiza dotyczy największych lokalizacji biurowych — red.]. Natomiast w pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. operatorzy coworkingowi urośli o 11,3 tys. mkw., a do końca roku w Warszawie przybędzie jeszcze dodatkowe 20,7 tys. mkw. Szacujemy, że do końca 2018 r. całkowity zasób powierzchni coworkingowych wyniesie 73,6 tys. mkw. i będzie stanowić ponad 1,3 proc. całego zasobu powierzchni biurowej dostępnej w stolicy.

Powierzchnie coworkingowe równie dynamicznie rozwijają się w miastach regionalnych, a całkowity zasób w sześciu największych ośrodkach wynosi łącznie 40,6 tys. mkw. Dominującymi rynkami regionalnymi są Kraków, Poznań i Wrocław.

Wraz z dynamicznym rozwojem sektora rośnie również wielkość powierzchni zajętej przez poszczególnych operatorów, którzy coraz chętniej rezerwują miejsce w budynkach biurowych w budowie. Do największych tego typu transakcji możemy zaliczyć podpisanie umów w budynkach Varso przez Cambridge Innovation Center oraz Meet District w projekcie The Warsaw Hub.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu