WFB: greenback odzyskuje siły

Marek Druś
opublikowano: 08-05-2002, 11:44

Handel na godzinach azjatyckich odbywał się przy ograniczonych zakresach wahań głównych walut. Rynek zdominowany został przez wczorajsza publikacje danych o wydajności pracy w USA i decyzje FED w sprawie stóp rocentowych.

Wydajność pracy w Q1 02 w USA wzrosła o 8,6% rodząc nadzieje na wzrost zysków i wydatków inwestycyjnych amerykańskich przedsiębiorstw. Wzrost wydajności pracy był największy od 1983 roku.

Jest to czynnik niezwykle pozytywny pokazujący umiejętności zarządzania przedsiębiorstwami w trudnym okresie recesji. Z drugiej strony ekonomiści podkreślają iż wzrost ten nastąpił głownie kosztem pracowników. Jednostkowe koszty pracy spadły w Q1 02 o 5,4% co również jest największym spadkiem od 19 lat. Firmy niechętnie zatrudniają nowych pracowników przyczyniając się do wzrostu bezrobocia co w konsekwencji może doprowadzić do ograniczenia wydatków konsumenckich. Ograniczenie popytu konsumentów jest uznawane przez FED za jeden z czynników ryzyka dla tempa ożywienia gospodarczego w USA. Na tym tle decyzje FED o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 1,175%wydaje się słuszna. Z komunikatu wydanego przez FED po posiedzeniu wynika iż powstrzyma się ze zmiana polityki monetarnej co najmniej do posiedzenia sierpniowego. FED w sytuacji rosnącego bezrobocia i niepewnego wzrostu wydatków konsumenckich nie będzie mógł sobie pozwolić na zmianę polityki monetarnej. Wydaje się iż opublikowane dane o wzroście wydajności w sektorze amerykańskich przedsiębiorstw i decyzja FED mogą na jakiś czas odsunąć widmo gwałtownych spadków USD na rynkach międzynarodowych.

Niechęć do wyprzedaży USD zauważalna była wczoraj gdy dolar nie stracił wiele po publikacji wiadomości o katastrofie lotniczej egipskiego i chińskiego samolotu oraz zamachu bombowym w Pakistanie Zbyt jednokierunkowe ustawienie rynku może tymczasowo zaważyć na ograniczeniu spadków USD. Obraz gospodarki amerykańskiej nadal tymczasowo pozostanie nadal negatywny .Wysoki deficyt na rachunku C/A, przewartościowanie amerykańskich aktywów z P/E dla akcji na poziomie 30 ,obawy co do tempa ożywienia gospodarczego nadal będą w najbliższym czasie ważyć na wycenie dolara. Jednak jeśli gospodarka amerykańska nadal wykazywać się będzie wysokim tempem wzrostu powrót sentymentu do gospodarki amerykańskiej będzie nieunikniony.

Dziś nie będą publikowane żadne ważne dane makro dla strefy E-12 Rynek w najbliższych godzinach będzie głownie kierował się przesłankami technicznymi.

Na dalszych wzrostach EUR/USD, jak sugerowaliśmy wcześniej, może zaważyć ekstremalnie wysoka ilość długich pozycji w EUR względem USD na IMM (34720 netto na 30.04). Korekta EUR na tle opublikowanych danych z USA może również przypomnieć inwestorom o braku strukturalnych reform w strefie Euro, ryzyku politycznym /zabójstwo Pim’a Fortuyn’a w Holandii, ekonomisty Ministerstwa Pracy we Włoszech, przesuniecie nastrojów na prawo we Francji, nawoływanie socjalistów francuskich do zablokowania otwarcia francuskiego rynku energii elektrycznej (EDF) konflikty płacowe i strajki IG Metall w Niemczech i ryzyko przegranej w wyborach CDU i Schroedera w Niemczech Jeśli rynek zacznie porównywać fundamenty strefy Euro We wczesnym handlu europejskim widać tendencje do sprzedaży EUR na wzrostach. Naszym zdaniem po zrealizowaniu naszego wczorajszego celu 0,9160 należy wzrosty EUR traktować jako okazje do jego sprzedaży .Na wykresach godzinowych powstała formacja H&S sugerująca możliwość wystąpienia spadków do poziomu 0,9080 .Wsparcie znajduje się na 0,9114 15 miesięcznej linii trendu .Uważamy ze prawdopodobne jest w przypadku braku ustanowienia nowego szczytu w dniu dzisiejszym przetestowanie tego poziomu .Kolejne wsparcie 0,9100 i 0,9080 Opór znajduje się na poziomie 0,9140 0,9155 0,9190 Nasza rekomendacja ;Sprzedaj 0,9130/40 Target 0,9085 stop loss 0,9160 USDJPY (127,95) –Zgodnie z nasza prognoza kurs USDJPY uległ konsolidacji w zakresie 127,80-128,40.

Gwałtowny wzrost z dnia wczorajszego wynikał z zamykania krótkich pozycji w obawie przed interwencja MF Japonii i BOJ .Werbalne interwencje Kurody i Shiokawy wystarczyły by w inwestorach wywołać chęć realizacji pokaźnych zysków na długich pozycjach w jenie. Z innych informacji które napłynęły na rynek jena warto wspomnieć o amerykańsko –japońskiej inicjatywie mającej na celu restrukturyzacje „złych długów japońskich banków .Premier Koizumi w wywiadzie stwierdził iż nie widzi potrzeby zmian w swym gabinecie czy rozwiązania izby niższej parlamentu mimo spadającego poparcia dla rządu LDP. Dymisja popularnego ministra Takenaki spowodowała spadek popularności z 80% do 40% .Mr Yen Sakkakibara stwierdził iż Moddy’s obetnie rating kredytowy dla Japonii o dwa punkty w ciągu 2 tygodni . Od strony technicznej uważamy ze USDJPY będzie nadal kontynuował korektę ostatnich spadków wybicie z poziomu 128,20 należy wykorzystać do kupna USD .Nasza rekomendacja: Kup wybicie 128,20 Obserwuj reakcje na 128,50 Przebicie tego poziomu może spowodować wzrost do 129,00 stop loss 127,90.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WFB: greenback odzyskuje siły