WGI: kolejny dzień spadku kursu złotówki

Marek Druś
14-08-2001, 17:16

USD/PLN i EUR/PLN

Dzisiejsza sesja przyniosła dalsze osłabienie naszej waluty. Kurs dolara do złotego wzrósł do 4,26, a kurs euro do złotego aprecjonował w okolice 3,82. Przełożyło się to na wzrost odchylenia złotówki od parytetu powyżej minus 7 proc.

O spadku notowań naszej waluty w dalszym ciągu decydują obawy związane ze stanem przyszłorocznych finansów państwa. Plan ministerstwa finansów zakładający zwiększenie przyszłorocznego deficytu budżetowego do 4,3 proc. PKB zostanie jeszcze dziś przesłany pozostałym członkom gabinetu. Według szefa NBP Leszka Balcerowicza obecne i przyszłe problemy fiskalne naszego kraju są powodowane głównie poprzez strukturalne wady finansów publicznych. Nastrojów na rynku nie polepszyła również wczorajsza, późnowieczorna wypowiedź Wiesława Kaczmarka z SLD, który stwierdził, że lipcowa nowelizacja tegorocznego budżetu może nie być ostatnią, a nowy rząd może zdecydować się na dalsze zmiany w budżecie.

Około trzeciej po południu pogłoska jakoby konsorcjum France Telecom oraz Kulczyk Holding oferowało MSP 20 złotych za jedną akcję Telekomunikacji Polskiej podciągnęła kurs giełdowy TPSA do 13 złotych oraz zadecydowała o nieznacznym umocnieniu złotego – kursy: USD/PLN 4,2510 EUR/PLN 3,8110 (stan na godz. 15.30).

Prognoza: Rynek z niecierpliwością oczekuje na informacje dotyczące kształtu przyszłorocznej polityki fiskalnej. Jutro święto, a w czwartek po południu GUS opublikuje dane o inflacji. Analitycy spodziewają się, że wskaźnik CPI może spaść w lipcu do poziomu 5,2 proc.

Strategia: Eksporter: czekaj; Importer: czekaj

USD/JPY i EUR/JPY

Wtorkowe notowania zaowocowały spadkiem kursu japońskiej waluty. Jen stracił zarówno w stosunku do dolara, jak i do euro po tym jak Bank of Japan na zakończonym dzisiaj dwudniowym posiedzeniu zdecydował się dość niespodziewanie złagodzić politykę monetarną. Zwiększona zostanie wartość rezerw bankowych w BOJ do sześciu bilionów jenów (49 miliardów dolarów) z pięciu bilionów jenów. Dodatkowo Bank Centralny Japonii zwiększy również wartość wykupywanych co miesiąc długoterminowych obligacji skarbowych do 600 miliardów jenów z obecnych 400 miliardów jenów.

W rezultacie tych kroków kurs USD/JPY wzrósł do 123,15, a kurs EUR/JPY zwyżkował w okolice 110,50. Po południu kurs dolara do jena poruszał się w przedziale 122,40 –123,00. Z kolei kurs euro do jena powrócił w okolice wczorajszych poziomów tj. 109,80.

Prognoza: Obecny poziom kursu dolara do jena tj. 122,40/50 rekomendujemy jako odpowiedni do kupna waluty amerykańskiej.

Strategia: Kupuj dolary po 122,40/50; Stop loss 122,20; Take profit 123,00

EUR/USD

W ciągu wtorkowej sesji kurs euro do dolara pozostawał względnie stabilny w przedziale 0,8940–0,8990. Wbrew oczekiwaniom dzisiejsze dane o utrzymaniu się lipcowej sprzedaży detalicznej USA na niezmienionym poziomie nie okazały się tymi, które zadecydują o dalszych losach wspólnej waluty. Tymi danymi nie były również te bardzo dobre, napływające ze strefy euro, a mówiące o spadku presji inflacyjnej. Po pierwsze Federalne Biuro Statystyczne podało, że inflacja cen hurtowych w Niemczech spadła w lipcu do najniższego poziomu od października 1999 roku i wyniosła 2,2 procent, wobec 3,1 procent w czerwcu. (prognozy +2,7 procent). Po drugie francuskie biuro statystyczne INSEE poinformowało o tym, że ceny konsumenckie we Francji spadły w lipcu o 0,2 procent (m/m), a ich wzrost w skali roku wyniósł 2,2 proc.

Prognoza: Wydaje się, że euro powinno pozostawać w dalszym ciągu w przedziale 0,8950 – 0,8990. Kluczowe mogą się okazać jutrzejsze dane o zapasach oraz produkcji przemysłowej w USA.

Strategia: Pozostań neutralny

KALENDARIUM

Czwartek – 16 sierpnia

USA – Inflacja w lipcu (14.30)*

USA – Indeks Philadelphia Fed za sierpień (16.00)*

Polska – Inflacja w lipcu (16.00)*

*(czasu warszawskiego)

Przygotowali Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / WGI: kolejny dzień spadku kursu złotówki