WGI: rynki walutowe czekają na decyzje Fed

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 20-03-2001, 16:35

Wtorkowa sesja w Polsce, podobnie jak poniedziałkowa, nie przyniosła większych zmian notowań naszej waluty. Kurs USD/PLN poruszał się w ciągu dnia w wąskim przedziale 4,1100 – 4,1300. Kurs EUR/PLN pozostawał w przedziale 3,7080 – 3,7240. Odchylenie oscylowało zaś w okolicach –9,00 proc. W ciągu dnia inwestorzy nie otwierali większych pozycji, czekając na decyzję Fed. Po południu handel nie nabrał niestety rumieńców, a notowania naszej waluty na dobre ugrzęzły przy odchyleniu na poziomie –9,20 proc. Około 14:30 ukazała się wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej, Wiesławy Ziółkowskiej, na temat deficytu na rachunku obrotów bieżących. Ziółkowska stwierdziła, że w lutym C/A powinien być mniejszy niż w styczniu (czyli poniżej 887 milionów dola-rów). Rynek zareagował wzmocnieniem złotego. Kurs USD/PLN spadł w okolice 4,1000, a EUR/PLN 3,7080.

Prognoza krótkoterminowa: w dalszym ciągu nie widzimy możliwości większych zmian notowań złotego.

Rada dla importera: czekaj na wieczorną decyzję Fed.

Rada dla eksportera: czekaj na decyzję Fed.

Podczas wtorkowej sesji azjatyckiej notowania jena do dolara, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, spadły w okolice 122,00. W tym miejscu pojawiło się jednak duże zainteresowanie kupnem dolarów. Kurs USD/JPY do wtorku rano zdołał wzrosnąć w okolice 123,00. Początek sesji europejskiej przyniósł stabilizację kursu w przedziale 122,50 – 123,00. Zakończyło się spotkanie prezydenta USA George’a Busha z premierem Japonii Yoshiro Morim. We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu nie znalazła się żadna wzmianka na temat obecnych notowań jena. Na rynku w dalszym ciągu powtarzane są plotki o wspólnych amerykańsko – japońskich ustaleniach, w których założono dalsze osłabianie jena. Do końca sesji europejskiej na rynku nie wydarzyło się praktycznie nic godnego uwagi. Kurs pozostawał w zaklętym kręgu 122,50 – 123,00.

Prognoza krótkoterminowa: range trading w przedziale 122,50 – 123,00.

Strategia: czekaj na decyzję Fed.

Wtorkowa sesja przyniosła lekkie wzmocnienie euro do dolara. Kurs EUR/USD wzrósł w ciągu dnia w okolice 0,9058. Wzrost notowań euro spowodowało zamykanie przez inwestorów dolarowych pozycji przed posiedzeniem władz Fed. Rynek oczekuje, że na swoim posiedzeniu Fed zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych, tym razem rzędu 50 bp – 75 bp.

Prognoza krótkoterminowa: dalszy rozwój wypadków na rynku uzależniony jest od skali obniżki stóp przez Fed.

Strategia: obniżka 75 bp: jeśli pociągnie za sobą wzrosty cen akcji, to dolar powinien się nieznacznie wzmocnić; obniżka 50 bp: wzmocnienie dolara, ale najpierw możliwy ruch EUR/USD do góry, nawet do 50 punktów.

Przygotował Jacek Jurczyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: rynki walutowe czekają na decyzje Fed