WGI: to był spokojny piątek złotego

Przemek Barankiewicz
04-07-2003, 19:41

KOMENTARZ KRAJOWY

Piątkowa sesja na krajowym rynku walutowym minęła w stosunkowo spokojnej atmosferze. Podobnie jak na rynku międzynarodowym zmiany cen walut nie były zbyt duże, ponieważ w USA obchodzono Dzień Niepodległości,. W ciągu dnia cena dolara do złotego poruszała się w przedziale 3,8780 – 3,8970, a cena euro w zakresie 4,4430 – 4,4700.

Inwestorzy spokojnie przyjęli wynik czwartkowego spotkania Hausner-Raczko-Balcerowicz. NBP co prawda nie zgodził się na przekazanie do przyszłorocznego budżetu 9 mld z rezerwy rewaluacyjnej, ale wszystko wskazuje jednak na to, że zdecyduje się pożyczyć pewną cześć środków z rezerwy dewizowej na spłatę części zadłużenia zagranicznego.

W piątek, po raz kolejny na wartość złotego wpływ miały wydarzenia na Węgrzech. Po porannej przecenie forinta spadły również notowania naszej waluty. Później, po tym jak rząd Węgier zapowiedział wprowadzenie w życie zmian mających przywrócić zaufanie rynku po ostatnich zawirowaniach wokół polityki walutowej oraz przyznano, że dewalucja parytetu forinta na początku czerwca była wynikiem złej oceny sytuacji na rynku, waluta Węgier odzyskała z nawiązką poniesione wcześniej straty. Spadki odrobił również złoty.

O godz. 16.25 jeden dolar wyceniany był na 3,8790 złotego, a jedno euro na 4,4520 złotego (odchyl. –2,85 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Wydaje się, że wartość naszej waluty nie powinna już silnie spadać. Wzrosty kursów EUR/PLN oraz USD/PLN zalecamy wykorzystać do zakupów złotówek.

USD/PLN i EUR/PLN

Krótkoterminowa prognoza

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY

W trakcie piątkowego handlu notowania amerykańskiej waluty do jena spadły. Kurs USD/JPY zniżkował z 118,46 do 118,03. Aprecjacja jena nie była jednak zbyt silna. Inwestorzy w dalszym ciągu obawiają się, że spadek kursu USD/JPY poniżej poziomu 118,00 może zakończyć się interwencją ze strony władz Japonii. Niewielkie zmiany na rynku były także wynikiem obchodzonego w Stanach Zjednoczonych Dnia Niepodległości i zamknięcia tamtejszych rynków finansowych.

O godz. 16.25 jeden dolar wyceniany był na 118,07 jena.

Krótkoterminowa prognoza

Na krosie tym w dalszym ciągu najbardziej rozsądną strategia jest gra pod ewentualne interwencje władz Japonii. Spadki kursu USD/JPY poniżej poziomu 118,00 radzimy wykorzystywać do zakupów dolarów.

EUR/USD

Piątkowa sesja na międzynarodowym rynku eurodolara upłynęła w dość spokojnej atmosferze. Kurs EUR/USD w ciągu dnia ulegał wahaniom w 50 pkt zakresie 1,1450 – 1,1500. Zarówno obroty na rynku, jak i zmiany ceny euro do dolara były mniejsze niż zazwyczaj. Fakt ten był spowodowany przede wszystkim zamknięciem rynków w Stanach Zjednoczonych w związku z obchodami Dnia Niepodległości. Uspokojenie rozchwianego ostatnio kursu EUR/USD było również skutkiem braku publikacji ważniejszych danych makroekonomicznych. Jedyne informacje opublikowano w południe, a dotyczyły one zamówień w niemieckim przemyśle. Rynek spodziewał się, że w maju spadły one o 0,3 proc. (m/m) oraz o 4 proc. (r./r.). Dane były gorsze niż oczekiwano. Zamówienia w stosunku miesięcznym spadły o 2,2 proc., a w stosunku rocznym o 5,8 proc.

O godz. 16.25 jedno euro wyceniane było na 1,1477 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

W poniedziałek notowania europejskiej waluty do dolara mogą jeszcze nieco zniżkować. Nie wydaje się jednak, aby kurs EUR/USD spadł bardziej niż do 1,1400/1,1370. Zalecamy zakupy wspólnej waluty na dołkach.

Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: to był spokojny piątek złotego