WGI: wysokie stopy osłabią kurs złotego

Jacek Jurczyński
11-04-2001, 00:00

WGI: wysokie stopy osłabią kurs złotego

Ostatni tydzień był bardzo dobry dla naszej waluty. Cena dolara znów spadła poniżej 4 zł, a notowania euro do rekordowo niskiego poziomu 3,5850 zł. Wzrost notowań naszej waluty to efekt utrzymującego się silnego popytu na polskie papiery wartościowe. Jednak dobra passa polskiej waluty zakończyła się we wtorek, kiedy ukazał się raport OECD, ostrzegający o możliwym niższym wzroście gospodarczym w Polsce (3,80 proc. wobec 4,50 proc., które zapisano w budżecie). Doprowadziło to do wzrostu ceny dolara w okolice 4,03. jednak wydaje się, że do świąt na rynku nie powinno się już wiele wydarzyć.

Naszym zdaniem, kurs dolara do złotego w okolicach 4 zł to dobry poziom, by kupować dewizy. Spada tempo wzrostu, inflacja oraz dochody budżetowe. Może to zachęcić inwestorów do realizacji zysków. Złotemu nie powinno jednak grozić gwałtowne, ale raczej powolne osłabienie. Na rynku międzybankowym już zdyskontowano ewentualną podwyżkę stóp przez ECB. Euro wzmacniało się, gdyż rynek uważa, że obniżka pomoże w pobudzeniu wzrostu w Eurolandzie. My uważamy, że po czwartkowym posiedzeniu ECB euro straci na wartości. Dlatego na polskim rynku powinny szybciej spadać notowania złotego do dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WGI: wysokie stopy osłabią kurs złotego