WHO zaleca szczepienia produktem AstraZeneca

  • Paweł Makosz
opublikowano: 17-03-2021, 15:49

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że szczepionka przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca powinna być nadal podawana, ponieważ korzyści z nią związane przewyższają ryzyko.

– Żaden lek ani szczepionka nigdy nie będą w 100 proc. bezpieczne - stwierdziła Soumya Swaminathan, główny naukowiec WHO. Podkreśliła, że ryzyko z tym związane jest nie do obejścia. Zawsze coś może się wydarzyć jeden raz na milion. Trzeba jednak spojrzeć na to, jaka jest korzyść z ochrony ludzi przed chorobą, która zabija miliony, w stosunku do potencjalnego ryzyka - powiedziała przedstawicielka WHO.

Arkadiusz Lawrywianiec / Forum

Raporty o zakrzepach krwi u niektórych osób, które otrzymały szczepionkę firmy AstraZeneca doprowadziły do wstrzymania podawania jej w kilku państwach Unii Europejskiej i nie tylko.

Oczekuje się, że Europejska Agencja Leków w czwartek przedstawi ostateczną ocenę bezpieczeństwa brytyjsko-szwedzkiej szczepionki.

W środę Włochy i Francja poinformowały, że zniosą zawieszenie, jeśli europejski regulator uzna preparat za bezpieczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane