Wiadomo już, kto skorzysta z Phare

Monika Niewinowska
opublikowano: 05-07-2004, 00:00

Dla niektórych firm z branży spożywczej klasyfikacja rodzajów działalności będzie miłą niespodzianką. Dla innych... niemiłą.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podjął decyzję w sprawie interpretacji zwrotu „przetworzenie i marketing produktów rolnych”. Rozwiano tym samym wątpliwości: kto może skorzystać z dotacji Phare, kto powinien się starać o środki z programów wspierających rolnictwo lub rybołówstwo, a kto nie dostanie pieniędzy z żadnego źródła.

Liczy się efekt

Problem zakwalifikowania do odpowiedniego obszaru wsparcia firm z branży spożywczej pojawił się jeszcze w maju. U podstaw leżała literalna interpretacja załącznika nr 1 do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, który wylicza obszary działalności związane z przetwórstwem i marketingiem produktów rolnych nie objętych pomocą dla małych i średnich przedsiębiorstw.

— UOKiK, po konsultacjach z resortem gospodarki oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości sporządził w ostatnich dniach jednoznaczną interpretację, według której „przetwarzanie produktu rolnego” należy rozumieć jako działania prowadzone na produkcie rolnym powodujące, iż produkt końcowy pozostaje nadal produktem rolnym — mówi Iwona Szendel, dyrektor Zespołu Instrumentów Inwestycyjnych w PARP.

Jeżeli zaś chodzi o znaczenie zwrotu „marketing produktów rolnych” przyjęta została definicja zawarta w opracowaniu Komisji Europejskiej z 30 czerwca 1998 r. Mówi ona, że należy przez to rozumieć rzeczywistą ofertę rynkową lub rzeczywisty napływ towaru na rynek.

Interpretacja przyjęta na potrzeby realizacji programów wsparcia finansowanych z Phare 2002 obowiązywać będzie również w Sektorowym Programie Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Uwaga na PKD

Lista rodzajów działalności związanej z branżą spożywczą dopuszczona bądź też nie do korzystania z programów Phare 2002 sklasyfikowana jest według rodzajów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Zdarza się jednak, że w ramach jednego rodzaju PKD niektóre podklasy są dopuszczane do programów dla przedsiębiorstw, inne do programu rolnego lub rybołówstwa, a jeszcze inne w ogóle nie mogą korzystać z dostępnych form wsparcia. I tak na przykład działalność: przetwórstwo ziemniaków jest podzielona na sześć podklas, z czego dwie: produkcja zakąsek oraz chrupek ziemniaczanych mogą korzystać z wsparcia dla przedsiębiorstw, ale cztery pozostałe, na które składa się m.in. produkcja purée ziemniaczanego czy też wstępnie przyrządzonych mrożonych ziemniaków — czyli popularnych frytek, są objęte programem rolnym. Na podklasy muszą też uważać producenci makaronów, klusek i podobnych produktów mącznych — żadne dotacje ani dla przedsiebiorców, ani dla rolników nie obejmują na przykład produkcji kaszki kuskus.

Niespodzianki kryją się również w przyporządkowaniu poszczególnych rodzajów PKD. I tak w ramach Phare i SPO WKP dotację będą mogli uzyskać producenci herbaty, kawy i ziół pitnych, a producenci przypraw korzennych nie. Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych nie jest objęta żadnym rodzajem wsparcia, a sprzedaż wyrobów tytoniowych jest.

Czytając dalej widzimy, że producenci wina to działalność rolnicza, a producent piwa jest już przedsiębiorcą. Na takie szczegóły trzeba bardzo uważać!

Trafiony, zatopiony

Część branż jest wykluczona z korzystania z jakichkolwiek formy wsparcia. Są to m.in. firmy prowadzące hurtową sprzedaż soków owocowych i warzywnych, wód mineralnych i bezalkoholowych napojów chłodzących, a także sprzedaż detaliczną owoców i warzyw, mięsa i wyrobów mięsnych, olejów i tłuszczów jadalnych. Trudno stwierdzić, gdzie leży przyczyna takiego wykluczenia — handel produktami spożywczymi, szczególnie przetworzonymi, nie różni się przecież znacząco od sprzedaży hurtowej czy detalicznej zabawek, dywanów czy pił łańcuchowych — a takie firmy mogą się ubiegać o dotacje.

Na pomoc nie mają też co liczyć firmy zajmujące się szeroko pojętą gospodarką leśną. Wyjątek stanowią tu przedsiębiorstwa handlujące drewnem, które mogą się ubiegać o dotacje z Phare.

Z czego wynika tego typu dyskryminacja niektórych dziedzin działalności? Z przepisów prawnych, czyli załącznika do traktaktu oraz rozporządzenia 70/2001 o pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw — wyjaśniają urzędnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu