Wiatr hula i... hop

DI, wnp.pl
opublikowano: 01-10-2009, 12:56

Lawino rośnie w Polsce liczba katastrof budowlanych spowodowanych wiatrem – zwraca uwagę Koalicja Klimatyczna.

Portal wnp.pl wylicza: w 2006 roku było 55 takich katastrof, rok później – 401, a w 2008 roku aż 1000. Powstają z powodu gwałtownych zmian pogodowych, które wywołują tornada lub trąby powietrzne. Częściej też obecnie występują naprzemiennie fale upałów, susze i powodzie. To tylko niektóre konsekwencje zmian klimatu w naszym kraju – stwierdza KK.

Według KK, najbardziej narażone sektory to m.in. gospodarka wodna i ochrona wybrzeża morskiego, rolnictwo, leśnictwo i ochrona zdrowia. Np. w tym ostatnim sektorze potrzebne są przygotowania służb medycznych do reagowania na zwiększoną zachorowalność i śmiertelność wynikającą z wysokich temperatur, a także rozpoznawania i leczenia przypadków chorób charakterystycznych dla krajów tropikalnych, które mogą pojawić się w Polsce. Adaptacja do zmian klimatu nie dotyczy tylko sektorów, stwierdza KK, lecz także samorządów. Wszystkim tym działaniom należy stworzyć „solidne ramy finansowania”, gdyż straty wynikające z zaniechania działań przystosowawczych mogą się okazać dużo wyższe od kosztów ich przeprowadzenia.

Koalicja przypomina, że bodźcem do stworzenia przez rząd programu adaptacji do zmian klimatu jest przygotowana przez Komisję Europejską Biała księga „Adaptacja do zmian klimatu: europejskie ramy działania”. Jak się w niej podkreśla, zmiany klimatu spowodują różne regionalne konsekwencje, co oznacza, że większość środków adaptacyjnych będzie musiało zostać podjętych na poziomie krajowym i regionalnym.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, wnp.pl

Polecane