Wiceprezes Orlenu: wyniki potwierdzają słuszność koncepcji koncernu multienergetycznego

  • PAP
opublikowano: 04-02-2021, 12:33

Wyniki, osiągnięte przez PKN Orlen w 2020 r. w trudnym otoczeniu makro potwierdzają słuszność koncepcji budowy koncernu multienergetycznego, a nawet multibiznesowego - oświadczył wiceprezes spółki Janusz Szewczak.

W czasie czwartkowej prezentacji wyników za IV kwartał 2020 r. Szewczak ocenił, że są one „bardzo pozytywne”. Jak zaznaczył, wyniki zostały osiągnięte w sytuacji spadku marż downstream o 30 proc. do poziomu 7 dol. na baryłce, przy niższym popycie na paliwa i niższym przerobie ropy, przy wykorzystaniu mocy przerobowych na poziomie 84 proc.

Janusz Szewczak, for. Adam Chełstowski
Janusz Szewczak, for. Adam Chełstowski

„Koncern jest silny i odporny na zawirowania makro” - oświadczył Szewczak, dodając, że wyniki są dowodem, iż nawet w dobie kryzysu i koronawirusa, lockdownów, spadku marż i spadku konsumpcji, da się tak dużym koncernem sprawnie zarządzać odnosząc ewidentne sukcesy.

Jak wskazał, segment petrochemii skutecznie zniwelował straty segmentu rafineryjnego, a segmenty detalu czy energetyki są „historycznie pozytywne”.

„To kolejny dowód na słuszność koncepcji właściciela, zarządu i prezesa Daniela Obajtka. Warto było dokonać przejęcia Energi, bo energetyka dziś staje się jednym z fundamentalnych źródeł dochodów” - oświadczył Szewczak.

Jak dodał, to też „potwierdzenie sensowności tworzenia multienergetycznego a nawet multibiznesowego koncernu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane