Czytasz dzięki

Wiceszef EBC: gospodarka eurolandu znalazła dno

opublikowano: 13-05-2020, 19:00

Gospodarka strefy euro znalazła już dno i w trzecim kwartale nastąpi poprawa, uważa Luis de Guindos, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego.

- Myślę, że znaleźliśmy dno jeśli chodzi o kurczenie się gospodarki – powiedział Guindos podczas wirtualnej dyskusji zorganizowanej przez jeden z hiszpańskich uniwersytetów.

Luis De Guindos
Zobacz więcej

Luis De Guindos fot. Bloomberg

Niecały tydzień temu wiceszef EBC mówił, że spadek PKB strefy euro w drugim kwartale będzie dwu, a możliwe, że nawet trzykrotnie większy niż prawie 4 proc. zanotowane w pierwszym kwartale. Podkreślał wówczas, że ryzyko prognozowania jest olbrzymie z racji tego, że nie wiadomo jak będzie przebiegała pandemia. De Guidos już wówczas mówił, że spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w drugim półroczu i potem a 2021 roku.

Gospodarki strefy euro otwierają się po zamknięciu wymuszonym przez pandemię koronawirusa. Bank centralny eurolandu zapowiedział przeznaczenie ponad 1 bln EUR na zakup aktywów w celu wsparcia gospodarki. Rządy także zaoferowały potężne pakiety stymulacyjne. EBC prognozuje, że pomimo spodziewanej poprawy w kolejnych kwartałach, euroland nie wróci do poziomu sprzed pandemii przez 2022 rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane