Wiec w Stoczni Gdynia

PAP
opublikowano: 17-11-2008, 11:06

Około 100 osób pikietowało w  poniedziałek przeciwko wyborowi potencjalnego inwestora dla jednego z wydziałów Morskiego Portu Gdynia SA.

Pikietę zorganizowały wszystkie związki zawodowe działające w przedsiębiorstwie.

Przewodniczący portowej "Solidarności" Kazimierz Waldowski powiedział PAP, że związkowcy sprzeciwiają się wyborowi holendersko-niemieckiej spółki FairPlay na inwestora dla Wydziału Usług Żeglugowych i Portowych.

"Nikt nie wie, co to za firma. My chcemy, żeby wydział sprywatyzowała polska firma, żeby jednostki pływały pod polską banderą" - podkreślił związkowiec.

Według niego najlepszym inwestorem dla wydziału byłoby konsorcjum utworzone przez pracowników portów w Gdańsku i w Gdyni oraz z Gdańskiej Stoczni Remontowej.

"Konsorcjum daje nam 7,5 roku gwarancji zatrudnienia i utrzymania obecnego układu zbiorowego, daje podwyżki i +trzynastkę+, a FairPlay wymiguje się od tego" - podkreśla Waldowski.

Prezes Zarządu Portu Morskiego Gdynia SA, Janusz Jarosiński powiedział PAP, że spośród trzech ofert na prywatyzacje usług żeglugowych i portowych w porcie, została wybrana najlepsza z nich. "Oferta FairPlay odbiega o miliony złotych od oferty konsorcjum" ľ podkreślił Prezes.

Jarosiński poinformował, że holendersko-niemiecka firma proponuje pracownikom pięcioletnią gwarancję zatrudnienia i utrzymania obecnego układu zbiorowego.

Zdaniem Prezesa, "ten wiec to kuriozum, żeby w trakcie procesu prywatyzacyjnego i negocjacji coś takiego organizować". Na wtorek przewidziane są kolejne rozmowy związkowców z potencjalnym inwestorem.

Podczas wiecu związkowcy przekazali władzom portu pismo sprzeciwiające się prywatyzacji. Jego kopię przekażą również ministrowi skarbu państwa.

Prezes poinformował PAP, że Wydział Usług Żeglugowych i Portowych jest jedną ze spółek Zarządu Portu Gdynia SA. Do tej pory w porcie udało się sprywatyzować Bałtyckie Terminale: Kontenerowy i Zbożowy oraz Portowy Zakład Transportu. W przyszłym roku ma rozpocząć się prywatyzacja Morskiego Terminalu Masowego i Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Wiec w Stoczni Gdynia