Więcej emerytów, mniej bezrobotnych

opublikowano: 08-11-2017, 22:00

Stopa bezrobocia kontynuuje rajd w dół, bo osoby dotychczas zarejestrowane jako bezrobotne wolą pobierać świadczenia emerytalne.

6,6 proc. — do takiego poziomu bezrobocia zeszliśmy w październiku. Tak przynajmniej szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MR, PPS, ostateczne dane GUS opublikuje 24 listopada). W porównaniu z wrześniem stopa bezrobocia jest niższa o 0,2 pkt. proc., a zasób zarejestrowanych bezrobotnych szczuplejszy o 46 tys. osób, czyli 4,1 proc. Ubytek procentowy jest największy od lat (patrz wykres).

— To efekt transferu bezrobotnych, którzy osiągnęli wiek emerytalny — twierdzi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

— Czy obniżka wieku emerytalnego wpłynęła na spadek stopy bezrobocia? Oczywiście, że tak. Na koniec roku zejdziemy pewnie w okolice 6,4-6,5 proc. — wtóruje Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Z początkiem października prawo do wcześniejszej emerytury uzyskało około 410 tys. osób. Z najnowszych danych ZUS (stan na 3 listopada) wynika, że skorzystała z niego już ponad połowa z nich — około 253 tys. Nie znamy co prawda szczegółowych danych na temat tego, ile z tych osób widniało wcześniej w rejestrze bezrobotnych, ale wiemy, że co trzecia była wcześniej aktywna zawodowo (pracowała bądź była zarejestrowana jako bezrobotna). Wsparciem dla spadającej stopy bezrobocia jest dalej utrzymujący się mocny popyt na pracę.

— W ostatnim badaniu PMI przedsiębiorstwa sygnalizowały kontynuację wzrostu zatrudnienia — przypomina Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. W październiku liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów wyniosła 151,2 tys. — podaje MRPPS w komunikacie. To prawie o 30 proc. więcej niż przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu