Więcej firm może handlować z UE

Mira Wszelaka
opublikowano: 20-02-2004, 00:00

162 wnioski zakładów spożywczych o przyznanie licencji eksportowej przesłał do Brukseli Główny Inspektorat Weterynarii.

Coraz więcej zakładów z grupy B1, która zobowiązała się dostosować do wymogów UE przed akcesją, kończy modernizację i ubiega się o prawo umieszczenia na wyrobach okrągłej pieczęci umożliwiającej eksport.

Lista już poszła

— Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) przesłał do Komisji Europejskiej 162 wnioski dotyczące wpisania zakładów grupy B1 na listę przedsiębiorstw mających prawo do eksportu na rynek Unii. Firmy te, według oceny powiatowych i wojewódzkich inspektorów weterynarii i GIW, spełniły wszystkie wymogi stawiane przez UE. Na liście znalazło się 23 przetwórców mleka, 7 — ryb oraz 132 zakłady mięsne — podkreśla Jacek Leonkiewicz, radca głównego lekarza weterynarii.

Intensywną modernizację prowadzi jeszcze 1236 zakładów mięsnych, 132 mleczarnie i 69 przetwórni ryb. Są to firmy z grupy B1, które zobowiązały się do modernizacji do 1 maja i nie będą korzystać z żadnych okresów przejściowych. Problem w tym, że większość z nich wystąpiła o fundusze z programu SAPARD, ale z powodu wielkiego zainteresowania całej branży spożywczej, unijnej pomocy może dla nich nie starczyć.

Uciec spod topora

GIW wciąż kompletuje listę zakładów grupy C, które miały być zamknięte z dniem akcesji. Firmy, które dzięki kredytom podjęły działania modernizacyjne, mogą ubiegać się o okres przejściowy na dokończenie prac. Są jednak dwa warunki: zakład musi mieć dużą zdolność produkcyjną i 60 proc. postępu w dostosowaniach.

— Listy jeszcze nie wysyłamy, gdyż wciąż napływają do nas wnioski. Dokument powinien trafić do Brukseli pod koniec lutego — mówi Jacek Leonkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Więcej firm może handlować z UE