Więcej geografii

Paulina Sztajnert
opublikowano: 12-01-2006, 00:00

PZU TFI liczy na zdobycie 600 mln zł. A że Polacy mają zbyt mało zdywersy-fikowany geograficznie portfel, to uruchomi nowy fundusz zagraniczny.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) PZU, jeden z mniejszych graczy na rynku, z nawiązką zrealizowało ubiegłoroczne plany. Zamierzało zakończyć rok aktywami na poziomie 700 mln zł.

— Na koniec 2005 r. zarządzaliśmy 827 mln zł. Ten rok planujemy zakończyć 1,4 mld zł aktywów — mówi Cezary Burzyński, prezes TFI PZU.

W realizacji tych planów pomóc mu mają m.in. nowe fundusze.

— Planujemy wprowadzić fundusz funduszy zagranicznych. Polacy mają zbyt mało geograficznie zdywersyfikowany portfel. Sądzę, że w tym wypadku raczej skłonimy się w kierunku rynku akcyjnego, ponieważ część dłużna za granicą nie jest zbyt atrakcyjną ofertą — zapewnia prezes.

Pojawić mają się jednak także nowe fundusze inwestujące na polskim rynku. Towarzystwo liczy również na pracownicze programy emerytalne (PPE). Na koniec 2005 r. zarządzało już 50 PPE. Choć — jak zaznacza prezes — boom związany z przekształcaniem tzw. grupówek już się skończył i teraz sporadycznie firmy poszukują tych programów. Pomogą zmiany w dystrybucji.

— Zgodnie z nowymi przepisami ubezpieczyciele mogą być dystrybutorami jednostek TFI. Chcielibyśmy skorzystać z tej możliwości. Dotychczas mieliśmy jedynie podpisane umowy z agentami siostrzanych spółek — tłumaczy prezes.

Tymczasem siostrzana spółka od grudnia zajmuje się także zarządzaniem aktywami zgromadzonymi w funduszach. We wrześniu ruszyła pełną parą spółka asset management w grupie PZU.

— Przekroczyliśmy już 20 mld zł aktywów. Na ten rok zakładamy wzrost o 5,4 mld zł — mówi Andrzej Ladko, prezes PZU AM.

Lwią część tych pieniędzy zainwestowano w instrumenty dłużne. Jedynie około 4 mld zł to inwestycje akcyjne. Niebawem jednak część z nich powinna zostać ulokowana w funduszach nieruchomości oraz private equity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu