Więcej instytucji wspiera MSP

Sylwia Wedziuk
opublikowano: 11-10-2011, 00:00

Do MSP trafi 1,3 mld zł na preferencyjnych warunkach. Eksperci spodziewają się, że takie instrumenty wkrótce wyprą dotacje.

We wrześniu br. dwie nowe instytucje podpisały umowy poręczeń z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, który wdraża program CIP (Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji) w Europie — BNP Paribas Fortis oraz Polski Fundusz Gwarancyjny. W efekcie ich zaangażowania kredytowego i poręczeniowego do polskich małych i średnich firm trafi prawie 1,3 mld zł preferencyjnych środków finansowych. Oferta rusza w październiku.

Tym samym Polska została liderem wśród państw o największej liczbie pośredników i produktów finansowych w ramach programu CIP. Obecnie do dyspozycji jest siedemnaście instrumentów finansowych dla firm z sektora MSP, funkcjonuje sześciu polskich pośredników kredytowych, leasingowych i poręczeniowych oraz cztery miliardy złotych preferencyjnego finansowania.

7 mld EUR już w firmach

Program CIP ma za zadanie zwiększyć konkurencyjność szczególnie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, promować innowacje, przyspieszyć tworzenie społeczeństwa informacyjnego, a także promować rozwój efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Jego budżet to ponad 3,6 mld EUR, z tego 1,13 mld EUR stanowi komponent „Instrumenty finansowe dla MSP”.

Uzupełnia on programy polityki spójności oraz unijne programy badań i rozwoju. W Polsce za CIP odpowiada Ministerstwo Gospodarki we współpracy z PARP. Aktualnie w programie uczestniczy 29 pośredników finansowych z 15 państw, w tym sześciu z Polski. Z danych KNF wynika, że do połowy 2011 r. z instrumentów poręczeniowych CIP skorzystało 160 tys. MSP zatrudniających prawie pół miliona osób. Suma udzielonych kredytów, pożyczek i leasingu wyniosła 7 mld EUR, a średnia kwota kredytu — 60 tys. EUR.

PFG także dla start-upów

Umowa, którą 30 września 2011 r. podpisał Polski Fundusz Gwarancyjny z EFI w ramach CIP, umożliwi małym i średnim przedsiębiorcom skorzystanie z ponad 42 mln zł preferencyjnych środków finansowych, oferowanych w ramach nowego produktu Poręczenie dla innowacji. Szacunki mówią, że dzięki takiej kwocie banki będą mogły liczyć na zwiększenie akcji kredytowej o kwotę ok. 80 mln zł. Plusy nowego produktu to niższa cena za poręczenie (50 proc. standardowej stawki), wydłużony okres ważności (do 10 lat) oraz wyższy pułap poręczenia (o 10 proc., do 80 proc.). Andrzej Kidyba, prezes PFG, podkreślał także wagę zniesienia dotychczasowego wymogu minimalnego okresu działalności firmy z sektora MSP, który wynosił 6 miesięcy.

BNP Paribas Fortis w ramach CIP może poręczyć kredyty dla firm z sektora MSP o łącznej wartości 1,2 mld zł. Oferta dotyczy kredytów inwestycyjnych, hipotecznych oraz kredytów na finansowanie kontraktów. Można je otrzymać na korzystniejszych warunkach niż standardowe, m.in. ze względu na korzystniejsze warunki cenowe oraz łagodniejsze wymagania dotyczące wkładu własnego. Dodatkowe ułatwienia dla firm to m.in. bezpłatne i uproszczone procedury.

Teresa Matoga, dyrektor Pionu Klientów MSP i Mikro w MSP w BNP Paribas Banku, twierdziła, że nawiązanie współpracy z EFI to element przygotowania klientów banku na zmiany w zasadach unijnego finansowania, których można się spodziewać w nowej perspektywie budżetowej po 2013 r.

— Aktualny system pomocowy dla firm z sektora MSP oparty na bezzwrotnych dotacjach z budżetu UE będzie stopniowo wypierany przez instrumenty inteligentnego wsparcia publicznego — mówiła Teresa Matoga. Podkreślała przy tym, że nie znikną rozwiązania dotychczas funkcjonujące. Natomiast zdaniem Andrzeja Kidyby, należałoby zmienić proporcje — bezzwrotne dotacje powinny stanowić jedynie 20 proc. Są one niskoefektywne, rozwojowe jedynie w krótkiej perspektywie i nie dają miejsc pracy.

— Nigdy nie było tak prostego dostępu do kapitału — wtórował mu Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu