Więcej inwestycji w regionie

opublikowano: 14-11-2016, 22:00

Od początku 2016 r. wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej wyniosła 6,05 mld euro.

Według firmy Cushman & Wakefield wzrost wartości transakcji w ujęciu rocznym wyniósł 37 proc. Wynik jest bardzo dobry tym bardziej, że w trzecim kwartale aktywność inwestycyjna w regionie, czyli tej w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji, wyraźnie wyhamowała. W tym czasie łączna wartość transakcji wyniosła 1,4 mld euro, czyli o ponad 20 proc. mniej niż rok wcześniej, i o połowę mniej niż w drugim kwartale. Mimo to przewiduje się, że łączna wartość obrotów w Europie Środkowej za cały 2016 r. może wynieść prawie 10 mld euro.

— Wynik referendum w sprawie Brexitu spowolnił aktywność inwestycyjną w trzecim kwartale na większości rynków europejskich. Był to jednak trend krótkotrwały i przewidujemy znaczny wzrost obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej w ostatnich miesiącach roku — mówi James Chapman, partner CE, dział rynków kapitałowych w C&W.Zdaniem przedstawicieli firmy wydarzenia o charakterze politycznym nadal będą znacząco wpływały na decyzje inwestorów. Również wynik wyborów prezydenckich w USA przełoży się na krótkotrwałą niestabilność. Przyszłoroczne wybory w krajach europejskich mogą przynieść kolejne zmiany.

— W porównaniu z innymi aktywami nieruchomości są nadal tanie, jednak w związku z polityczną niepewnością obserwujemy coraz większe zainteresowanie inwestorów najlepszymi aktywami i rynkami, co do których płynności mogą być pewni. Ten trend utrzyma się w najbliższej przyszłości — komentuje Nigel Almond, dyrektor działu badań rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie C&W.Spośród krajów regionu Polska cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów, którzy w pierwszych trzech kwartałach roku ulokowali tu 2,6 mld euro, czyli ponad 40 proc. wartości transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej. Największa umowa w trzecim kwartale 2016 r. dotyczyła zakupu centrum handlowego Bonarka City Center w Krakowie od TriGranit przez firmę Rockcastle Global Real Estate za 361 mln euro. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane