Więcej kawy Jacobs z Polski

opublikowano: 18-12-2022, 20:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Koncern Jacobs Douwe Egberts kupił działkę w Jaworze i obiecał inwestycję za 280 mln zł. Wyda ponad dwa razy więcej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile JDE zainwestuje w Jaworze
  • ile osób zatrudni
  • na jakim etapie jest inwestycja
  • jak JDE radzi sobie w Polsce
  • jakie wyniki ma rodzimy producent kawy i herbaty Mokate

Jawor ma dobry czas: Mercedes-Benz poinformował, że zbuduje w mieście na Dolnym Śląsku fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych za ponad 1 mld EUR, a wcześniej, bez rozgłosu, na inwestycję zdecydował się inny wielki koncern: holenderski Jacobs Douwe Egberts Peet’s.

– JDE Peet’s nieustannie analizuje swoją działalność, by zaspokoić przyszły popyt klientów i konsumentów. Aby firma miała w przyszłości kilka opcji, dokonaliśmy strategicznego zakupu nieruchomości w specjalnej strefie ekonomicznej w Jaworze – potwierdza biuro prasowe JDE Peet’s.

Spółka Jacobs Douwe Egberts OPS PL kupiła 19,5 ha w podstrefie Jawor Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park” (WSSE). Z informacji ze strefy wynika, że projekt jest na dużo bardziej zaawansowanym etapie.

– Jacobs otrzymał decyzję o wsparciu, w której deklaruje 280 mln zł nakładów. Zatrudni co najmniej 51 osób, a fabryka kawy będzie bardzo zautomatyzowana – mówi Jakub Michalski, rzecznik WSSE.

Tradycyjnie inwestor deklaruje niższy od planowanego poziom nakładów i miejsc pracy.

– Cały projekt jest wart ponad 600 mln zł – twierdzi zaangażowane w negocjacje źródło PB.

Przebudzenie giganta

JDE Peet’s produkuje kawę i herbatę we Francji, Niemczech, Holandii, Czechach i Polsce – w Sułaszewie koło Margonina w województwie wielkopolskim. W tym roku firma zwiększyła aktywność nad Wisłą: w marcu założyła spółkę Jacobs Douwe Egberts OPS PL, a w lipcu zarejestrowała Jacobs Douwe Egberts Services działającą również pod nazwą Polish Flower. Pierwsza ze spółek w przedmiocie działalności ma wpisane przetwórstwo herbaty i kawy, a także produkcję kakao, czekolady, sucharów, herbatników i pieczywa, przetwórstwo mleka i wyrób serów, produkcję soków i przypraw. Druga, zarejestrowana w Warszawie, ma się zajmować doradztwem, sprzedażą, transportem i usługami wspomagającymi transport lądowy i morski.

Drugi przyczółek
Drugi przyczółek
Jacobs Douwe Egberts Peets, którego prezesem jest Fabien Simon, ma fabryki w kilku europejskich krajach, m.in. w Polsce - w Sułaszewie w województwie wielkopolskim. Nowa powstanie na Dolnym Śląsku.
materiały prasowe

Wyższa cena, wyższa półka

JDE szacuje swój udział w rynku kawy w Polsce na 30 proc. - wynika ze sprawozdania finansowego firmy za ubiegły rok.

– Spółka ma 26-procentowy udział w rynku w Polse - precyzuje rzeczniczka Euromonitor International.

W 2021 r. przychody Jacobsa Douwe Egberts PL, założonego w 2014 r., wyniosły prawie 858,6 mln zł, czyli były o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej, a zysk netto sięgnął prawie 18,5 mln zł wobec 17 mln zł rok wcześniej. Takie wyniki udało się firmie osiągnąć, choć wolumen sprzedaży nieznacznie spadł: o 1,5 proc. w kilogramach i o 2,4 proc. w przeliczeniu na liczbę filiżanek. Powodem był przede wszystkim wzrost cen. JDE podniósł je w październiku 2021 i styczniu 2022 r., w związku z podwyżkami na światowych giełdach do poziomu najwyższego od 2011 r. (o 51 proc. w przypadku ziaren odmiany arabica i o 36 proc. robusty). Zmienia się też struktura sprzedaży - rośnie udział droższej kawy ziarnistej (zwiększył się z 13,2 do 15,3 proc. w 2021 r.). Kawa mielona nadal jest jednak kluczowa (43,2 proc.), a rozpuszczalna stanowi 28,9 proc. Pozostałe rodzaje kawy: miksy i kawa w kapsułkach to 8,7 proc. obrotów. W kanałach sprzedaży JDE rośnie znaczenie dyskontów, które odpowiadają za 48,6 proc., o 1,5 pkt. proc. więcej niż w 2020 r. Tracą pozostałe kanały: tradycyjny, hipermarkety i supermarkety.

Holender, Niemiec i Amerykanin

Koncern Jacob Douwe Egberts Peet’s powstał w wyniku fuzji trzech firm produkujących kawę. Najstarszą założył w 1753 r. w Joure w Holandii Egbert Douwers. W 1895 r. Johann Jacobs otworzył warzywniak w Bremie w Niemczech. Najmłodsza część koncernu znajduje się w USA, gdzie w 1966 r. Alfred Peet otworzył sklep z kawą w Berkeley w Kalifornii. Koncern szacuje, że co sekundę wypijane jest na świecie 4,5 tys. filiżanek kawy lub herbaty jego marek, których ma ponad 50, w tym L’OR, Peet’s, Jacobs, Senseo, Tassimo, Douwe Egberts, Old Town, Super, Pickwick i Moccona. W ubiegłym roku koncern miał 7 mld EUR sprzedaży i 1,3 mld EUR skorygowanego zysku operacyjnego. Sprzedaje w ponad 100 krajach, a w 43 jest liderem lub wiceliderem. Zatrudnia na świecie 19 tys. pracowników. Od 2020 r. jego akcje są notowane na giełdzie Euronext w Amsterdamie.

Rodzimy potentat

Rodzinna firma Mokate w 32 lata stała się jednym z największych producentów kawy i herbaty w Europie Środkowej, a jej przychody zbliżają się do miliarda złotych (w 2021 r.: 708,8 mln zł Mokate sp. z o.o i 205 mln zł Mokate SA). Według prognoz Euromonitora jej udział w polskim rynku kaw wyniesie w tym roku 2,3 proc., co daje szóste miejsce. Jej marki to m.in. Mokate, Loyd, New York Coffee, Carmen i Dobra Kaloria. Firma ma fabryki w Polsce i Czechach, zatrudnia w nich 1,5 tys. osób, a 70 proc. przychodów generuje eksport. W Żorach ma zakład, który zbudowała w 1997 r. korzystając ze zwolnień podatkowych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zainwestowała wówczas 188 mln zł i zadeklarowała zatrudnienie co najmniej 200 osób (stopa bezrobocia w Żorach sięgała wtedy prawie 30 proc.). Do dziś firma stworzyła w zakładzie prawie 580 miejsc pracy i zainwestowała dodatkowo 162 mln zł. W listopadzie tego roku dostała kolejną decyzję o wsparciu inwestycji w katowickiej strefie – wyda co najmniej 30 mln zł na modernizację hal magazynowo-produkcyjnych i park maszynowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane