Więcej niż narzędzia

Partnerem publikacji jest Adamus SA
opublikowano: 19-12-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka Adamus SA od ponad 40 lat dostarcza producentom tabletek najwyższej jakości rozwiązania technologiczne. Jednak zgodnie z hasłem przewodnim „More than tooling” firma stara się być dla klientów i partnerów biznesowych kimś więcej niż tylko dostawcą narzędzi do tabletkarek.

Kobiety u steru:Choć branża, w której działa Adamus jest zdominowana przez mężczyzn, to w kadrze zarządzającej spółki są wybitne ekspertki. Wieloletnia prezes, dyrektor do spraw kluczowych klientów, kierownik marketingu i główna księgowa to kobiety.
Kobiety u steru:Choć branża, w której działa Adamus jest zdominowana przez mężczyzn, to w kadrze zarządzającej spółki są wybitne ekspertki. Wieloletnia prezes, dyrektor do spraw kluczowych klientów, kierownik marketingu i główna księgowa to kobiety.

Firma Adamus SA została założona w 1981 r. przez Henryka Adamusa jako przedsiębiorstwo produkujące formy wtryskowe. Po roku działalności profil biznesowy spółki został uzupełniony o drugą gałąź – wytwarzanie narzędzi do tabletkarek – i to właśnie ten kierunek stał się trzonem działalności firmy.

– Dziś Adamus sprzedaje narzędzia stemplowe używane do produkcji tabletek, części zamienne do tabletkarek, kapsułkarek i maszyn blistrujących stosowanych w farmacji i innych sektorach przemysłu w 60 krajach świata. Jesteśmy jednym z czterech największych światowych producentów dostarczających swoje produkty globalnie. Wśród rynków, na których mamy silną pozycję, znajdują się nie tylko kierunki bliskie i oczywiste jak Niemcy, gdzie generujemy 30 proc. swoich obrotów, ale także destynacje bardziej egzotyczne, jak Meksyk i Brazylia – mówi Artur Jakubiak, dyrektor ds. rozwoju Adamus SA.

Nowoczesna produkcja

Głównym odbiorcą oferty Adamus SA jest przemysł farmaceutyczny, dla którego najważniejszym kryterium użyteczności narzędzia jest jego wysoka precyzja zapewniająca ścisłą kontrolę dawki. Aby zapewnić utrzymanie precyzyjnej wagi tabletki, firma nieustannie inwestuje w unowocześnianie własnego parku maszynowego oraz innowacyjne technologie.

– Robotyzujemy wszystkie procesy, które możemy, a dla robotów tworzymy własne systemy podawania czy wymiany detali. Pewne maszyny konstruujemy sami, np. prasy hydrauliczne. Samowystarczalność w prostych operacjach technologicznych pozwala nam usprawnić pracę zakładu. Poszukujemy nowych technologii – w przyszłości planujemy zastąpienie klasycznego polerowania elektropolerowaniem – wymienia Artur Jakubiak.

Bardzo precyzyjna jest także kontrola jakości wytwarzanych narzędzi stemplowych używanych do produkcji tabletek. Każde z nich jest znakowane i identyfikowalne, każdy zestaw stempli i matryc ma protokół pomiarowy, który podaje wymiary w wymaganych tolerancjach.

Sztandarowa innowacja

Opracowywaniem nowych pomysłów i usprawnień odpowiadających na nieustannie rosnące potrzeby rynku farmaceutycznego zajmuje się Centrum Innowacyjne im. Henryka Adamusa.

To właśnie tu, we współpracy z Politechniką Szczecińską, powstała innowacyjna na skalę światową precyzyjna maszyna do monitorowania zużycia narzędzi stemplowych używanych do produkcji tabletek.

– Narzędzia do produkcji tabletek ulegają zużyciu na skutek procesów mechanicznych, firmy farmaceutyczne muszą bardzo dokładnie monitorować ich stan. My oferujemy im w pełni zautomatyzowane urządzenie, które potrafi bezdotykowo, w bardzo krótkim czasie zmierzyć parametry geometryczne narzędzia. Zastosowana w tym celu metoda optyczna gwarantująca rozdzielczość pomiarową do 1 mikrometra jest kamieniem milowym w kontroli jakości narzędzi – wyjaśnia Artur Jakubiak.

– Ten produkt to nasz „eye catcher” – przyciąga klientów i daje bazę do budowania dalszej relacji. Maszyna, ze względu na swoją wyjątkowość, znalazła nabywców wśród światowych koncernów farmaceutycznych – dodaje.

Badania i rozwój:Opracowywaniem nowych pomysłów i usprawnień zajmuje się Centrum Innowacyjne im. Henryka Adamusa. To właśnie tu powstała innowacyjna, precyzyjna maszyna do monitorowania zużycia narzędzi stemplowych używanych do produkcji tabletek.
Badania i rozwój:Opracowywaniem nowych pomysłów i usprawnień zajmuje się Centrum Innowacyjne im. Henryka Adamusa. To właśnie tu powstała innowacyjna, precyzyjna maszyna do monitorowania zużycia narzędzi stemplowych używanych do produkcji tabletek.

Sprzedaż to nie wszystko

Najważniejszym celem Adamus SA jest zbudowanie w oczach klientów wizerunku firmy nie tylko jako niezawodnego dostawcy narzędzi, lecz zaufanego partnera, mogącego zawsze służyć wiedzą, doświadczeniem i wsparciem.

– Proponujemy klientom wsparcie w ich procesie produkcji, bo interesujemy się tym, jak pracują nasze narzędzia i co mogą zrobić, aby usprawnić ten proces, ale również bardzo dokładnie nasłuchujemy tego, co klient ma nam do powiedzenia. Klienci są bardzo dobrym źródłem pomysłów, są praktykami, wiedzą, czego im potrzeba. Oni mają wizje, my możemy je wdrożyć – przekonuje Adam Łyskanowski, dyrektor produkcji Adamus SA.

Poza bezpłatnymi usługami doradczymi klienci mogą uczestniczyć w szkoleniach organizowanych zarówno u siebie, jak i w szczecińskiej siedzibie spółki.

Ambicją firmy jest także aktywne wspieranie kobiet i społeczności lokalnej.

Chociaż branża, w której działa Adamus, jest zdominowana przez mężczyzn, to w kadrze zarządzającej spółki są wybitne ekspertki w swoich dziedzinach. Wieloletnia prezes, dyrektor do spraw kluczowych klientów, kierownik marketingu i główna księgowa to kobiety. Polityka odpowiedzialności społecznej spółki wzmacnia potencjał kobiet, pomaga rozwijać ich talenty i umożliwia awans na wszystkich szczeblach kariery zawodowej.

Poprzez współpracę z okolicznymi szkołami średnimi i uczelniami technicznymi w zakresie praktyk zawodowych i staży Adamus SA wspiera młodych ludzi stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Firma chętnie angażuje się także w przedsięwzięcia sportowe, wspomagając jeździeckich mistrzów Polski i sekcję piłki nożnej w Klubie Sportowym Adamus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane