Więcej osób skorzystało z pomocy BGK

  • DI
opublikowano: 20-02-2018, 22:00

Kredyty studenckie

Z kredytów studenckich na rok akademicki 2017/18 skorzystało 3747 osób — poinformował BGK. Po raz pierwszy od kilku lat liczba podpisanych umów kredytowych była wyższa niż w roku poprzednim. Liczba podpisanych umów wzrosła r/r o 4 proc., podczas gdy w ciągu ostatnich sześciu spadek wynosił od 7 do 32 proc.

Wzrost zainteresowania kredytami był możliwy dzięki zmianom, m.in. podwyższonemu limitowi dochodów na osobę w rodzinie. Studenci osiągający dochód do 1,5 tys. zł na osobę mogli ubiegać się o poręczenie 100 proc. kredytu, natomiast z dochodami do 2 tys. zł — o poręczenie kredytu w 90 proc. Inne zmiany wprowadzone w 2017 r. to: możliwość wyboru wysokości transzy kredytu (są 4, była 1), poszerzenie możliwości zawieszenia spłaty kredytu o trudną sytuację życiową i materialną oraz zwiększenie zakresu umorzeń z tytułu dobrych wyników w nauce (umorzenie 20 proc. uzupełniono 35 i 50 proc.).

Kredyty studenckie z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa zostały wprowadzone w 1998 r. Kredytobiorca spłaca kredyt po ukończeniu studiów lub po dwuletnim okresie karencji od zakończenia nauki. Część odsetek pokrywa BGK.

568 tys. Tyle wniosków o kredyt złożono w ciągu 19 lat funkcjonowania programu…

495 tys. …tyle spełniło kryteria…

399 tys. …a tyle kredytów udzieliły banki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy