Więcej pieniędzy na ratowanie firm

opublikowano: 25-11-2020, 22:00

Spółki, które chcą się restrukturyzować, jeszcze w tym roku mogą dostać od Agencji Rozwoju Przemysłu 650 mln zł. W przyszłym budżet może być większy.

W sierpniu weszła w życie stworzona w ramach Polityki Nowej Szansy ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania albo restrukturyzacji przedsiębiorstw. Dzięki temu do firm, szczególnie mikro, małych i średnich, które są zagrożone upadłością, co roku przez dziesięć lat ma trafiać 120 mln zł. Biznes narzekał, że to zbyt małe pieniądze, żeby kogokolwiek uratować. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która jest operatorem programu, przekonywała, że może on zostać zasilony wsparciem z funduszu antycovidowego. I tak się stało. Dzisiaj do dyspozycji firm jest 650 mln zł, a w przyszłym roku jest szansa na drugie tyle.

Pierwsze decyzje tuż tuż
Pierwsze decyzje tuż tuż
- Do tej pory do ARP spłynęły 74 wnioski o pomoc w ramach Polityki Nowej Szansy na łączną kwotę ponad 261 mln zł. Lada chwila zostaną wydane pierwsze decyzje odnośnie udzielenia tej pomocy – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

Wnioski pełne błędów

Operacyjnie nabór do programu ruszył dopiero 24 września. Dlatego w tym roku ze 120 mln zł przewidziano na niego tylko 50 mln zł. Natomiast 600 mln zł to wsparcie z funduszu antycovidowego.

– Tymi pieniędzmi już dysponujemy. Mamy sygnały, że w przyszłym roku fundusz antycovidowy również zasili program kwotą 600 mln zł – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

Do tej pory do agencji spłynęły 74 wnioski na łączną kwotę ponad 261 mln zł.

– Wciąż jednak jesteśmy przed wydaniem pierwszej decyzji odnośnie udzielenia wsparcia, która powinna zapaść na przełomie listopada i grudnia – mówi Paweł Kolczyński.

Pewnym problemem jest to, że wiele wniosków, które składają przedsiębiorcy, zawiera błędy albo braki. W takiej sytuacji agencja musi wzywać firmę, żeby uzupełniła bądź poprawiła wniosek. A to wydłuża procedurę.

– Staraliśmy się maksymalnie odformalizować wnioskowanie o pomoc, ale mamy tu do czynienia z pomocą publiczną, więc pewne elementarne wymogi muszą zostać spełnione. Dlatego zorganizowaliśmy szereg webinarów wyjaśniających, jak krok po kroku wnioskować o wsparcie. Takie informacje znajdują się też na naszej stronie internetowej. Ponadto w każdym z naszych Centrów Obsługi Przedsiębiorców są doradcy restrukturyzacyjni, których można poprosić o wyjaśnienie zawiłości – mówi Paweł Kolczyński.

Najczęstszymi błędami, które przy wnioskowaniu popełniają przedsiębiorcy, są braki w dokumentach. Firmy często nie wiedzą, o którą z form pomocy mogą się ubiegać.

Trzy formy wsparcia

Ustawa przewiduje trzy formy wsparcia. Wszystkie one mają na celu zapewnienie finansowania na działania restrukturyzacyjne.

– Podobnie jak restrukturyzacja nie może się udać bez pomysłu i planu, tak samo szanse na sukces nie są duże w przypadku braku finansowania – mówi Paweł Kolczyński.

Pierwsza forma to pomoc na ratowanie, która polega na zapewnieniu płynności na czas potrzebny firmie do opracowania planu restrukturyzacji. Przyznawana jest ona w formie pożyczki na sześć miesięcy. W odpowiednio uzasadnionych przypadkach można wydłużyć ten okres do 18 miesięcy. Pieniądze mogą zostać wykorzystane również na przeprowadzenie sprawnej likwidacji - w przypadku, gdy firma nie widzi już szansy na kontynuowanie działalności.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kolejna forma pomocy to tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne. Mogą z niej skorzystać firmy, które chcą się zrestrukturyzować w uproszczonej formule.

Ostatnim instrumentem jest pomoc na restrukturyzację, przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy nie są w stanie ponieść kosztów procedury naprawy, ale opracowali jej plan, który da się zrealizować.

Wiceprezes ARP podkreśla, że pomoc w ramach Polityki Nowej Szansy jest zwrotna. Trzeba za nią zapłacić więcej niż w przypadku, gdy firma pozyskuje pieniądze na rynku.

– Jednak dysproporcja nie jest duża. Stawki zależą w dużej mierze od sytuacji danego przedsiębiorcy. Im wyższe zabezpieczenie może on zapewnić, tym koszt może być niższy – mówi Paweł Kolczyński.

Dla kogo pomoc

Ze wsparcia na ratowanie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, ale widzą szanse na nowe życie – czyli mogą się przebranżowić albo zrestrukturyzować, co pozwoli im wrócić na rynek i ochronić miejsca pracy. Ich kłopoty mogą wynikać m.in. z pandemii koronawirusa, ale nie może to być jedyny powód.

– Okoliczności, które zdecydowały o trudnej sytuacji, musi być więcej. Przy ocenie wniosku brane są pod uwagę także m.in. takie czynniki, jak znaczenie przedsiębiorcy dla danego rynku czy skala zatrudnienia. Oczywiście jest to oceniane proporcjonalnie do wielkości danego przedsiębiorstwa – mówi Paweł Kolczyński.

Dodaje, że firma ubiegająca się o pomoc musi wykazać, że ma racjonalny pomysł na restrukturyzację i że są duże szanse na jej powodzenie. To musi być obiektywnie policzalne i uzasadnione.

Pomoc została przewidziana dla każdej firmy, niezależnie od wielkości oraz branży, w której działa. Jednak w przypadku dużych spółek każdorazowo wymagana jest dodatkowa indywidualna notyfikacja Komisji Europejskiej.

Luka wypełniona
Mariusz Grajda
partner zarządzający MGW Corpotate Consulting Group
Luka wypełniona
Firmy znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej często nie mają pieniędzy na opracowanie i wdrożenie skutecznego planu restrukturyzacji. Ponadto mogą mieć zaległości względem organów administracyjnych, które wykluczają otrzymanie pomocy w ramach tarcz antykryzysowych. Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców wypełnia tę lukę i dzięki temu może stanowić bardzo pożyteczne narzędzie pomocy dla firm.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane