Czytasz dzięki

Więcej pieniędzy na wsparcie start-upów

opublikowano: 13-10-2020, 22:00

Bez dotacji PARP wiele firm nie miałoby szans przebić się ze swoimi pomysłami. Agencja zwiększyła budżet konkursu

Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zrezygnowali z kolejnej edycji konkursu z poddziałania 1.1.2 „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” programu operacyjnego Polska Wschodnia. Zamiast tego będą kontynuowali obecną wersję naboru aż do końca 2021 r. To oznacza, że dokumentacja konkursowa nie zmieni się, a młodzi przedsiębiorcy nadal mogą, na starych zasadach ubiegać się o dotacje na rozwój niebanalnych pomysłów. Inna dobra wiadomość dla wnioskodawców: budżet konkursu poszybował do 390 mln zł.

Marcin Seniuk, dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP,
podkreśla, że dotacje pomogą start-upom wprowadzić innowacyjne produkty w
Polsce i na zagraniczne rynki.
Zobacz więcej

ZASTRZYK KAPITAŁU:

Marcin Seniuk, dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP, podkreśla, że dotacje pomogą start-upom wprowadzić innowacyjne produkty w Polsce i na zagraniczne rynki. RK

— Liczymy, że z usług platform startowych działających w makroregionie Polska Wschodnia skorzysta jeszcze więcej młodych spółek. Dotacje pomogą im wprowadzić innowacyjne produkty w Polsce i na zagraniczne rynki — mówi Marcin Seniuk, dyrektor departamentu rozwoju start-upów w PARP.

Granty czekają na innowatorów, którzy uczestniczyli w programie inkubacji na jednej z platform startowych i potrafią przekonać ekspertów PARP, że ich projekt ma uzasadnienie biznesowe. Wspomniane platformy do tej pory objęły wsparciem ponad 650 start-upów, z których ponad 380 już wzięło udział w konkursie PARP.

— Do dofinansowania wybraliśmy 110 projektów, kolejne rundy naboru przed nami. Stawką w konkursie jest grant w wysokości nawet 1 mln zł — podkreśla Marcin Seniuk.

Postawić na specjalizacje

Zwraca uwagę, że wychodzący z platform startupowcy powinni wiedzieć, co chcą oferować na rynku, jak dostarczać produkt, kim są jego odbiorcy i jaką cenę wyrobu mogą zaakceptować.

— Kluczem do sukcesu są właściwie opracowane i przetestowane modele biznesowena jednej z platform startowych. Każda z nich ma specjalizacje branżowe. W przypadku platformy podkarpackiej wynikają one z przewagi konkurencyjnej regionu. Dlatego działające tu start-upy prowadzą projekty w sektorach inżynieryjnym, motoryzacyjnym i lotniczym — wylicza Marcin Seniuk.

Natomiast na pozostałych platformach dominują rozwiązania IT i ICT. Są one stosowane m.in. w branżach spożywczej, metalowej i medycznej. Warto podkreślić, że ubiegająca się o dotację spółka musi mieć wkład własny w wysokości co najmniej 15 proc. wydatków kwalifikowalnych projektu. Otrzymane dofinansowanie może przeznaczyć m.in. na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, pokrycie kosztów wynagrodzenia personelu, nabycie środków trwałych, surowców, materiałów lub wartości niematerialnych i prawnych. Granty sfinansują też działania związane z ekspansją zagraniczną.

Dziewięć rund

Pod koniec września PARP zamknęła siódmą rundę konkursu. O dofinansowanie walczyło 83 młodych przedsiębiorców. Złożyli oni wnioski o dofinansowanie na kwotę ponad 81 mln zł. W związku z pandemią przedstawiciele PARP poszli na rękę startupowcom. W ramach wspomnianej rundy ci ostatni mogą składać wnioski tylko do dzisiaj. Konkurs przewiduje jeszcze dziewięć rund, z czego ostatnią PARP zamknie 30 grudnia 2021 r. Beneficjentem wsparcia jest m.in. lubelska spółka Microamp Solutions. Dawid Kuchta założył ją z Marcinem Góralczykiem, kolegą ze studiów. Wcześniej obaj pracowali w branży elektronicznej, a równocześnie kończyli doktoraty na Politechnice Warszawskiej. Ich prace naukowe dotyczyły wzmacniaczy radarowych i telekomunikacyjnych. Wnioski płynące z ich doktoratów chcieli wspólnie skomercjalizować.

— Nasz projekt technologiczny wymagał sporych nakładów finansowych. Próg wejścia w przypadku tego typu przedsięwzięć jest bardzo wysoki. Dodatkowo nie mieliśmy pojęcia o prowadzeniu biznesu. Strzałem w dziesiątkę był nasz udział w programie Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej. Jego zaletą jest to, że zanim dostaliśmy pieniądze na rozwój pomysłu i spółki, przeszliśmy proces inkubacji na platformie Idealist w Lublinie. Eksperci pokazali nam, jak stworzyć model biznesowy, w jaki sposób analizować działania konkurencji, markę, jej wartość, a wreszcie jak zbudować firmę. Uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących tworzenia zespołu w przedsiębiorstwie. Po zarejestrowaniu spółki mogliśmy korzystać ze wsparcia prawników i księgowych. Mieliśmy też dostęp do usług specjalistycznych pomocnych w realizacji modelu biznesowego — opowiada Dawid Kuchta, prezes spółki Microamp Solutions.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dokładna weryfikacja

Udział w wyścigu o grant w wysokości 1 mln zł nie był dla młodych start-upowców łatwym zadaniem.

— Byliśmy maglowani przez ekspertów PARP m.in. z tego, czy projekt ma potencjał sprzedażowy. Po jego weryfikacji dostaliśmy w końcu dotację i ruszyliśmy z kopyta z naszą technologią dotyczącą mikrofalowych wzmacniaczy mocy do sieci 5G. To innowacja na skalę światową — mówi z dumą Dawid Kuchta.

Celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Ich efektem będzie przetestowana technologia wzmacniaczy gotowa do wdrożenia. Przedstawiciele spółki Microamp Solutions realizują projekt od stycznia i mają już pierwsze przychody.

— PARP jest matką naszego start-upu. Bez dotacji trudno byłoby nam zaistnieć w tym biznesie. Przeznaczyliśmy ją na zaawansowany sprzęt pomiarowy, usługi specjalistyczne, marketing, zakup niezbędnych materiałów. Bez wsparcia PARP prawdopodobnie nie byłoby nas w Polsce. Najpewniej próbowalibyśmyswoich sił za granicą — zaznacza Dawid Kuchta.

Właściciele start-upu rozmawiają już z poważnymi graczami z branży telekomunikacyjnej, którzy są zainteresowani wzmacniaczami mocy lubelskiej spółki.

— Nie chcemy spocząć na laurach i zajmować się tylko produkcją wzmacniaczy w dotychczasowej ich wersji. Chcemy pójść o krok dalej, wyznaczać trendy na rynku. Dlatego tworzymy kompletne głowice radiowe do infrastruktury 5G — podkreśla Dawid Kuchta.

Jeszcze w tym miesiącu jeden z lubelskich funduszy VC chce zainwestować w Microamp Solutions. Dzięki zastrzykowi kapitału przedstawiciele spółki będą mogli dalej ją rozwijać. Chcą pozyskać na ten cel wsparcie z programu „szybka ścieżka”. Czekają na ogłoszenie wyników konkursu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jako pierwsza firma na świecie wdrożymy nowoczesną infrastrukturę sieci 5G pracującą w paśmie fal milimetrowych — podkreśla Dawid Kuchta.

Nie ma wątpliwości, że wsparcie PARP i NCBR jest kluczowe w rozwijaniu projektów technologicznych przez polskie start- -upy. Zaznacza, że rynek inwestycyjny w Polsce dopiero raczkuje.

Impossible is possible

Jak przedstawiciele Microamp Solutions chcą konkurować z dużymi firmami z branży telekomunikacyjnej? Odpowiedzią na to pytanie ma być ich logo z hasłem: Impossible is possible (niemożliwe jest możliwe). Zresztą — jak dodaje Dawid Kuchta — obecnie mniejsi gracze są coraz częściej zagrożeniem i równym rywalem dla dużych podmiotów.

— W Polsce mamy dostęp do wykwalifikowanej kadry. Nie brakuje tu bardzo dobrych uczelni technicznych. Chcemy to wykorzystać. Mamy nadzieję, że za kilka lat będziemy rozpoznawalną marką na świecie, jeśli chodzi o budowę infrastruktury do sieci 5G i sieci kolejnych generacji — podkreśla Dawid Kuchta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane