Wiedemer: stagnacja gospodarcza ma szeroki zasięg

opublikowano: 03-06-2013, 14:18

Dowody wskazują, że zarówno amerykańska gospodarka, jak i pozostałe zagraniczne gospodarki znajdują się w fazie stagnacji, twierdzi Robert Wiedemer, współautor książki "Aftershock" i szef firmy zarządzającej 300 mln USD aktywów.

Ekonomista podkreśla, że nie chodzi nawet o dane makroekonomiczne, które w wielu przypadkach „wyglądają” dobrze i optymistycznie. Problem zauważalny jest tak naprawdę na poziomie mikro, małych firm.

„Obserwujemy znaczne spowolnienie tempa wzrostu wskaźnika zysk na akcję w wielu sektorach gospodarki, hak choćby w przypadku telekomunikacji” – wyjaśnia Wiedemer.

Wskazuje przy tym na sporą rozbieżność jaką jest spadek przychodów spółek z indeksu S&P500 a wzrostem ceny ich akcji.

„Trudno powiedzieć kiedy dokładanie, ale z pewnością do tego dojdzie. Pewnie to trochę potrwa, ale będziemy mieli do czynienia z bezsprzecznym oderwaniem kursów akcji od rzeczywistości, jak w pamiętnym okresie bańki internetowej” ostrzega Wiedemer.

Odnosząc się do sytuacji w innych gospodarkach, ekonomista również nie jest optymistą.

„Widać systematyczne spowolnienie i schłodzenie koniunktury. Możemy wymieniać po kolei: Kanada, Australia, Brazylia, Peru, Dania czy Rosja. Jak więc można wnioskować, spowolnienie ma bardzo szeroki zasięg” – dodaje.

Wiedemer podkreśla znaczenie wojny walutowej we współczesnym świecie. Twierdzi, że mimo zapewnień oficjeli mamy z nią do czynienia każdego dnia.

„Wojny walutowe są uruchamiane przez drukowanie pieniędzy, a przecież od dłuższego czasu dzieje się tak w Stanach Zjednoczonych i Europie. A teraz dołącza do tego Japonia. Ale czy ma inne wyjście, jeśli chce być konkurencyjna na rynku eksportowym?” – podsumowuje Wiedemer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Moneynews

Polecane