Wiedzą wszystko o prywatyzowanych spółkach

ZAB
16-11-2009, 00:00

Ministerstwo Skarbu Państwa chce skuteczniej odpowiadać na potrzeby informacyjne inwestorów.

Centrum Relacji Inwestorskich

Ministerstwo Skarbu Państwa chce skuteczniej odpowiadać na potrzeby informacyjne inwestorów.

W lipcu 2009 r. otwarto Centrum Relacji Inwestorskich (CRI), które działa w ramach Biura Komunikacji Społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP). Do zadań CRI należy informowanie potencjalnych inwestorów o ofercie prywatyzacyjnej w ramach planu prywatyzacji na lata 2008-11. Pracownicy Centrum mają zapewnić dobrą obsługę ewentualnych inwestorów poprzez zebranie wszelkich potrzebnych informacji lub skontaktowanie zainteresowanego z odpowiednim przedstawicielem ministerstwa, prywatyzowanej spółki lub z doradcą prywatyzacyjnym. CRI ma być dla inwestorów dodatkowym wsparciem w uzyskiwaniu interesujących ich informacji. Usprawni i ułatwi także wzajemne kontakty. Nie udziela informacji na temat spółek giełdowych z udziałem skarbu państwa, bo to należy do kompetencji tych spółek.

Powstanie Centrum jest wynikiem działań MSP, które mają przyspieszyć prywatyzację.

— Centrum Relacji Inwestorskich jest ważnym elementem w rozbudowywaniu naszych kontaktów inwestorskich związanych z przyspieszeniem procesów prywatyzacyjnych. W ten sposób otwieramy się na potencjalnych inwestorów, którzy się zgłaszają do nas z pytaniami i wątpliwościami. Prywatyzacja nie jest bowiem prostym procesem kupna i sprzedaży. To skomplikowany ciąg działań, a my robimy wszystko, by był dla nich jak najbardziej przejrzysty i zrozumiały — mówi wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Ministerstwo rozbudowało również stronę internetową o serwis Dla Inwestorów. Jest on dostępny w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zamieszczane są tu między innymi aktualne ogłoszenia o prywatyzacji, podstawowe informacje o planie prywatyzacji na lata 2008-11 i opisy procedur prywatyzacyjnych. Nowością jest udostępnienie profili spółek, których procedura prywatyzacji już trwa lub wkrótce się rozpocznie. Inwestor znajdzie podstawowe informacje dotyczące działalności każdej spółki, planowanej procedury i terminu prywatyzacji, wyników finansowych. Profile są na bieżąco aktualizowane i uzupełniane o pojawiające się na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa komunikaty prywatyzacyjne.

— Już po czterech miesiącach działalności wiemy, że był to strzał w dziesiątkę. W tym okresie do centrum nadeszło 160 zapytań od potencjalnych inwestorów. Dla porównania, od początku 2009 r. do otwarcia centrum, z Biurem Komunikacji Społecznej, które wtedy odpowiadało także za kontakty inwestorskie, skontaktowało się jedynie 38 inwestorów.

Z CRI kontaktują się inwestorzy prywatni, kancelarie prawne obsługujące inwestorów oraz fundusze typu private equity. Dzięki skutecznej promocji działań centrum pytania kierują do nas nie tylko inwestorzy krajowi, ale coraz częściej zagraniczni — mówi minister Leszkiewicz.

Inwestorzy zagraniczni znajdą w serwisie również informacje o polskiej gospodarce.

Aby promować ofertę prywatyzacyjną wśród inwestorów polskich i zagranicznych, MSP organizuje spotkania kierownictwa resortu z zainteresowanymi ulokowaniem kapitału w naszym kraju. Odbyły się, na przykład, spotkania ministra Aleksandra Grada z inwestorami z krajów Zatoki Perskiej, Japonii i Singapuru oraz z przedstawicielami największych funduszy inwestycyjnych z londyńskiego City. Jesienią minister spotka się także z inwestorami amerykańskimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Wiedzą wszystko o prywatyzowanych spółkach