Większa ochrona tajemnic firm

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Resort sprawiedliwości ma projekt skuteczniejszego odstraszania od kradzieży biznesowych tajemnic.

W polskim prawie od dawna funkcjonują przepisy o ochronie tajemnic przedsiębiorstw (pierwsze pojawiły się już w 1926 r.), lecz wkrótce pojawią się nowe regulacje istotnie tę ochronę poszerzające. Stanie się tak dzięki wdrożeniu w Polsce unijnej dyrektywy w tym zakresie. Zajmuje się tym Ministerstwo Sprawiedliwości (MS), które opracowało stosowny projekt zmian w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. 9 czerwca 2018 r., gdy wejdzie w życie nowelizacja, w Kodeksie karnym znajdzie się nowy typ przestępstwa nieuczciwej konkurencji, a mianowicie ujawnianie lub wykorzystywanie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa, z którą sprawca zapoznał się przy okazji toczącego się postępowania sądowego dotyczącego czynów nieuczciwej konkurencji.

Zobacz więcej

Fot. Michał Dyjuk - Forum

Sprawcy grozić będzie grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Na baczności muszą się mieć przede wszystkim stronytakich postępowań, ich pełnomocnicy, biegli, tłumacze, sędziowie, protokolanci, pracownicy sądu, a także wszystkie inne osoby, które uzyskały dostęp do akt sprawy. MS podkreśla, że „ściganie czynów wypełniających znamiona nowego typu przestępstwa w praktyce nie będzie możliwe bez współdziałania ze strony pokrzywdzonego przedsiębiorcy”.

Oznacza to, że postępowanie przeciwko sprawcy nie będzie prowadzone, jeżeli pokrzywdzona firma nie będzie sobie tego życzyła. Ponadto projekt znacznie wydłuża, z 3 do 20 lat, okres przedawnienia roszczeń odszkodowawczych, z jakimi może wystąpić firma pokrzywdzona czynem nieuczciwej konkurencji. Siłą nowych przepisów jest wyraźne poszerzenie zakresu zachowań podpadających pod bezprawne (bez zgody firmy) łamanie tajemnic biznesowych. Karane będzie już nie tylko ujawnianie ich innym osobom, ale także przekazywanie osobom nieuprawnionym, nawet jeżeli one tych tajemnic nie poznały.

Jako przykład można podać samo wręczenie komuś nośnika zawierającego biznesowe tajemnice, z którymi ta osoba nie zapoznała się, gdyż nośnik był zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem do zawartych w nim poufnych danych. Karane będzie także wykorzystywanie poufnych danych o przedsiębiorcach. Tajemnicą przedsiębiorstwa są wszelkie informacje, co do których zostały podjęte działania w celu zachowania ich w poufności.

Do tych tajemnic mogą należeć w szczególności informacje techniczne, technologiczne, know-how, organizacyjne oraz wszelkie inne posiadające wartość gospodarczą. Resort sprawiedliwości uważa, że wprowadzenie nowych przepisów pozytywnie wpłynie na polskich przedsiębiorców. „Przewiduje się zwiększenie inwestycji w działalność badawczo-rozwojową ze względu na zmniejszenie ryzyka wycieku efektów tej działalności, równoznaczne z niską lub zerową stopą zwrotu z tejże inwestycji” — czytamy w uzasadnieniu.

9.06.2018 r. Tego dnia, podobnie jak w całej UE, w Polsce wejdą w życie regulacje zwiększające ochronę prawną tajemnic biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu